КОРИСТАН САВЕТ: Како се изборити са прехладама и вирусима у зимско време
У сезони прехладе и грипа од посебне је важности добар имунитет.
Мада има много оних који сматрају да је за добру одбрамбену способност организма довољно тек повремено узети неки додатак исхрани, експерти тврде да су много важнији квалитет и врста намирница које једемо.
Они у време прехладе и грипа препоручују унос хране богате антиоксидансима као што су свеже воће и поврће који нас штите од грипа и осталих вируса током целе године.
Знате онај осећај када вам нешто СТОЈИ У ГРЛУ? НЕ ИГНОРИШИТЕ! Заправо може бити КОБНА болест
Храна као лек
Противупална својства имају тамнозелено поврће, бобичасто воће, лосос, парадајз, а препоручују се и намирнице богате витамином Ц, као што су нар, лимун, наранџе, мандарине, першун, кељ, паприке, зеље, праса..
Истраживања су показала да и цинк, који садржи сјеменке бундеве, спанаћ, орашасти плодови и махунарке, може да скрати трајање прехладе чак и за неколико дана.
За разлику од ових здравих намирница које помажу да се одбранимо од вируса, или да инфекција и кад се разболимо краће траје, прерађена, индустријска храна и слаткиши погодују размножавању бактерија и слабе имунитет, па их, ако су вам иначе често на јеловнику, посебно у сезони вирусних инфекција, треба избегавати.
Добре бактерије
Снажан имунитет ослања се на здрав систем органа за варење, јер у њему је смештено готово 70 одсто нашег имуног система. Да он ради беспрекорно помажу пробиотици који садрже “добре” бактерије, а оне су корисне и при ублажавању упала и спречавању инфекција.
Према томе, пробиотици нам могу помоћи да ојачамо имунитет и чувају нас од прехладе и грипа, али и ублажавају симптоме ако се, ипак, разболимо. Пробиотици могу да се узимају у таблетама, али добре бактерије садрже и ферментисане намирнице, као што су кефир или јогурт, па се препоручује њихов повећан унос пре сезоне прехлада.
Свеж ваздух, активност и сан
Чак и када је хладно боравак на свежем ваздуху, под условом да сте адекватно обучени, јача организам. И у затвореном простору, где се вирусне инфекције много брже шире, редовно отварање прозора и учесталије чишћење радних површина смањују ризик од заразе.
За јачање имунитета важно је и редовно вежбање, али и довољно сна. Ноћни одмор не би требало да буде краћи од седам сати непрекидног сна, али за јачање имунитета важно је и да поподне одвојите 20 минута за дремање.