MOŽDA VAM BAŠ ODGOVARA: Da li znate šta je GESTAGENSKA kontracepcija?
Imate veliki izbor kada je zaštita u pitanju...
Gestagenska kontracepcija je vrsta hormonske kontracepcije pri kojoj se koristi samo jedan hormon - gestagen. Gestageni su derivati progesterona ili 19-nortestosterona čija je glavna odlika vezivanje za progesteronski receptor i progesteronski učinak. Progesteron je hormon jajnika koji se stvara u drugoj fazi ciklusa, a čiji je učinak suprotan učincima estrogena: dovodi do sekrecijske transformacije sluzokože materice, smanjuje pokretljivost jajovoda, te redukuje količinu i kvalitet sluzi grlića materice.
TAJNA NJENE VITKE LINIJE: Emina Jahović pokazala ŠTA pije svaki dan! (FOTO)
Gestagenska kontracepcija se preporučuje ženama kod kojih nije moguća ili nije pouzdana druga vrsta kontracepcije (uzimanje lekova koji podstiču enzimsku indukciju jetre, gastrointestinalne tegobe, zavisnost o alkoholu/drogama, duševno bolesne osobe), kao i ženama kod kojih je kontraindukovana primena preparata s estrogenskom komponentom.
RAZBIJANJE MITOVA - Da li salo može prerasti u mišiće i gde odlazi sva MAST kad gubimo kilograme?
Ova vrsta kontracepcije često dovodi do poboljšanja migrene koja se javlja u toku ciklusa kao i predmenstrualnog sindroma, a kod žena sa epilepsijom smanjuje učestalost epileptičknih napada. Povoljan efekat se primećuje takođe, kod žena s recidivirajućom mastopatijom, miomatoznim uterusom i endometriozom.
Gestagenska kontracepcija se može primenjivati u nekoliko vidova: gestagenske tablete, injekcije depo-gestagena i gestagenski implantati. Implantat se postavlja pod kožu s unutrašnje strane nadlaktice nedominantne ruke, štapić je nevidljiv, ali se može osetiti na dodir. Postavljanje implantata se obično vrši u lokalnoj anesteziji. U 90% slučajeva trajanje insercije je manje od 3 minute. Odstranjenje implantata se vrši nakon 3 godine, u 83% slučajeva traje manje od 5 minuta.
PILULA ZA DAN POSLE - sve što treba da znate kako se kasnije ne bi kajale!
Implanon je veoma sigurno kontraceptivno sredstvo, a u preko 70.000 ciklusa nije ostvarena ni jedna trudnoća. Implanon je i inhibitor. Najčešća neželjena delovanja su nepravilna krvarenja, kao i oskudna menstrualna krvarenja pa sve do njihovog izostanka, što se javlja kod 25% pacijentkinja. Mogu se javiti glavobolja, akne, oscilacije u raspoloženju, povećani apetit kao i dobitak na težini.
Nakon 24 meseca 64% pacijentkinja dobije najmanje 1 kg, i 37% pacijentkinja 3 kg. Ipak sa ovom metodom je zadovoljno 82% žena i nastavljaju je koristiti nakon 24 meseca.