PAKAO TEK STIŽE! Temperatura u Srbiji zahtevaju HITNE mere OPREZA - Ako imate decu, nemojte praviti ove greške, mogu biti KOBNE
Obratite pažnju narednih dana, jer ono što deluje bezazleno može vam napraviti veliki problem sa zdravljem, a posebna pažnja je na deci i starijim licima.
Republički hidrometeorološki zavod, izdao je rano jutros upozorenje za toplotni talas, koji će ovih dana biti izražen na teritoriji Srbije.
Prema prognozi RHMZ-a, jak i dugotrajan toplotni talas usloviće maksimalne temperature danas i sutra (08 - 09.07.) od 33 do 37 °S, a od srede do kraja sledeće sedmice (10 - 14.07.) od 35 do 40 °S uz tropske noći u urbanim sredinama.
Lekari upozoravaju i apeluju na građane da se pripreme za toplotni talas koji nam tek sledi i da se pridržavaju pravila koja važe u ovim situacijama.
Iako možda zvuči kao kliše, ali u slučaju ovakvih visokih temperatura, najvažnija stvar jeste ostati hidriran. To ne znači da je potrebno samo da pijete vodu (što je takođe neophodno), već i da izbegavate sve napitke koji vode ka dehidrataciji, slabe organizam i u ovim situacijama ga vode u kolaps.
Dakle, jako je važno da se hranite lagano, bez masne i začinjene hrane, već u obzir dolaze lagane salate i povrće.
Međutim, veći problem u ovoj situaciji može biti kafa koju pijemo i previše u toku dana, a deluje diuretički. Smanjite broj šoljica u toku dana, pijte vodu i eventualno limunadu, a ono što je isto jako važno je i izbegavati alkohol.
Hladno pivo sigurno zvuči kao super ideja kada su temperature visoke, ali delovaće samo trenutno.
Najosetljivije grupe ljudi
U ovom periodu godine posebno su osetljive starije osobe, deca, trudnice i oboleli od kardiovaskularnih, cerebrovaskularnih, respiratornih, dijabetesa i drugih hroničnih bolesti.
Izuzetno su ugroženi i radnici koji svoje aktivnosti obavljaju na otvorenom prostoru, ali i oni koji rade u neprovetrenim i nedovoljno rashlađenim prostorijama. Posledica visokih temperatura su razna stanja koja nastaju zbog poremećaja regulacije telesne temperature.
Bebe i mala deca
Jako je važno da znate da ukoliko je vama toplo, vašoj bebi je još toplije. Dakle, decu oblačite u laganu garderobu od prirodnih materijala i što svetlijih boja. Postarajte se da piju dovoljno vode i redovno.
Ne ostavljajte decu u kolima jer to može biti kobno, pa čak i da traje par minuta.
Upozorenje stručnih službi
Stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje upozoravaju najpre na pojave poput toplotnog osipa, grčeva i toplotne slabosti. Sunčanica je najčešće stanje koje zahteva opreznost i adekvatnu reakciju, sledi toplotna iscrpljenost, a ono što može da izazove ozbiljne komplikacije je svakako toplotni udar.
Kako prepoznati i razlikovati sunčanicu i toplotni udar?
Sunčanica nastaje nakon prekomernog izlaganja tela suncu, pre svega regije glave i vrata. Počinje jakom glavoboljom uz porast telesne temperature, a mogu da se jave pospanost i vrtoglavica, zujanje u ušima ili kratkotrajni gubitak sluha. Kod mladih osoba koje se dugo sunčaju česti simptomi su umor i malaksalost, a kod starijih osoba može da dođe i do gubitka svesti.
Toplotni udar je stanje koje nastaje kada se naše telo pregreje u relativno kratkom vremenskom roku. Do njega dolazi naglo usled prekomernog povišenja telesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama. Simptomi su telesna temperatura viša od 40°C, opšta slabost, topla i suva koža bez znojenja, ubrzan puls i disanje, pad krvnog pritiska, vrtoglavica, glavobolja, mučnina, povraćanje i ponekad gubitak svesti (što može biti i prvi znak).
Važno je napomenuti da toplotni udar može da nastane i usled dužeg boravka u okruženju vlažnog i pregrejanog vazduha (ako radite u pekari ili kraj visokih peći, ili ste duže boravili u kuhinji, pregrejanom automobilu, javnom prevozu, čak i u stanu).
Blaži oblik topotnog udara naziva se toplotna iscrpljenost i često nastaje zbog preterane fizičke aktivnosti kada je visoka spoljna temperatura a vlažnosti visoka. Karakterišu je pojačano znojenje, grčevi u mišićima, glavobolja, povraćanje, pad krvnog pritiska, malaksalost, kao i gubitak svesti.
Prva pomoć u slučaju sunčanice
Doktori savetuju da osobu treba odmah skloniti sa sunca, ako je moguće u rashlađenu, klimatizovanu, zamračenu i dobro provetrenu sobu, istušitrati je mlakom vodom, ili je bar umiti i staviti hladne obloge na čelo i vrat), i dati joj da pije tečnost (čaj, sok ili običnu vodu).
Tečnost nemojte davati odjednom u velikoj količini, već više puta po manje. Preporučuje se i odmor bez izlaganja suncu narednih nekoliko dana. Ako se stanje ne smiri obavezno se javite lekaru jer ovi simptomi mogu da ukažu i na neke kombinovane probleme kao što su virusne ili bakterijske infekcije.
Kako pomoći kod toplotne iscrpljenosti?
Osobu odmah smestiti u hlad ili rashlađenu, po mogućstvu zamračenu prostoriju i skinuti joj odeću. Rahladite je polivanjem mlakom vodom ili stavljanjem hladnih obloga na glavu i potiljak i dajte joj da pije rashlađenu tečnost (vodu ili neki blagi biljni čaj).