ŠOKANTNO saznanje: Ova GLJIVIČNA infekcija je sve češća kod žena i muškaraca, a izaziva šizofreniju
Ovome se zaista niko nije nadao
Studija američkih naučnika, objavljena u časopisu "Šizofrenija", otkrila je povezanost infekcije izazvane gljivicom kandidom i šizofrenije kod muškaraca, i mentalnih problema kod žena. Oni objašnjavaju da kandida kasnije može imati produžene posledice po naš mozak, ali za sada ove teorije su u ranoj fazi, pa se sve ovo ne može zasigurno tvrditi.
- Rano je reći da jedna infekcija kandidom može da uzrokuje mentalni problem. Međutim, većina gljivičnih infekcija mora da bude lečena u ranom stadijumu, a lekari bi trebalo posebnu pažnju da obrate kod pacijenata sa već postojećim mentalnim problemima - rekao je dr Emili Severans, vođa istraživanja iz medicinske škole Džon Hopkins univerziteta.
Čupaju je kao korov, a ima dejstvo jače od belog luka: Ova biljka čisti krvne sudove, smanjuje holesterol
STRUČNJAK UPOZORAVA - VEOMA JE OPASNO! Greške sa grudnjakom koje prave sve žene, a ne znate koliko LOŠE utiču NA ZDRAVLJE!
Gljivica kandida uobičajeno se nalazi u ljudskim crevima, ali ona počinje da se razmnožava i buja u toploj, vlažnoj sredini, izazivajući svrab, crvenilo, a karakteristično je i da se lako prenosi na drugoga.
Ove infekcije se mogu sprečiti smanjenjem unosa šećera i redovnim održavanjem higijene. Gotovo 75 odsto odraslih žena u SAD imalo je barem jednu vaginalnu gljivičnu infekciju tokom života, a gljivična infekcija usta i grla veoma je česta kod beba.
Faktori koji mogu da povećaju rizik od dobijanja gljivične infekcije:
- stres
- manjak sna
- bolest
- loše navike u ishrani, posebno previše slatkiša
- trudnoća
- menstruacija
- uzimanje steroida, kontraceptivnih pilula i antibiotika
- hormonske promene Lečenje se sprovodi antimikoticima u obliku krema, tableta i vaginaleta
Tim naučnika testirao je 808 osoba, neke od njih su imale šizofreniju ili bipolarni poremećaj, a druge nisu imale istoriju mentalnih bolesti. Zatim su uzeli u obzir i druge faktore poput godišta, rase, socio-ekonomskog statusa, lekova koje piju...
Pronašli su da 26 odsto muškaraca sa šizofrenijom ima antitela na kandidu, što znači da su nekada u životu bili inficirani ovom gljivicom, u poređenju sa samo 14 odsto muškaraca u kontrolnoj grupi koji nisu imali mentalnih problema.
Ista veza nije pronađena kod žena, ali su žene koje su već imale psihičkih problema imale znatno lošiju memoriju ukoliko su ranije bolovale i od gljivičnih infekcija.
- Iako ne možemo da preciziramo kakva je to veza između infekcije kandidom i psihološkog procesa u mozgu, naši podaci pokazuju da su neki faktori povezani sa gljivičnom infekcijom, što bi nadalje trebalo detaljnije ispitati- kaže dr Severans.
Postoji, međutim, mnogo ograničenja ove studije - na primer istraživači nisu uspeli da eliminišu sve spoljne faktore koji dovode, odnosno izazivaju gljivičnu infekciju: dijetu i trenutno stanje imunog sistema. Naučnici, takođe, nisu mogli da otkriju u kom periodu života, i u kom delu tela se javila gljivična infekcija, kao i koliko često se javljala kod ispitanika koji su učestvovali u studiji.
Ali, ovo je samo prvi korak, tim naučnika će sada da radi na otkrivanju uzročne veze mentalnih bolesti i kandide, a već postoje i nagoveštaji drugih istraživanja kako ta veza u stvari funkcioniše.
- Kandida je prirodna komponenta ljudskog mikrobioma, pa razmnožavanje gljivice i širenje infekcije u digestivnom traktu može da naruši ono što se u medicini zove osovina mozak -creva. Ova neravnoteža utiče na abnormalno funkcionisanje imunog sistema koji remeti procese u mozgu, posebno vezane za memoriju - objašnjava dr Severans.