Taru izveli iz Zadruge i ustanovili joj NEIZLEČIVU BOLEST: Evo šta je zapravo Žilberov sindrom
Nije ni malo naivno!
Učesnica Zadruge 5, Tara Simov sinoć je roditeljima saopštila da boluje od veoma retke i neizlečive bolesti - Žilberovog sindroma.
Ukoliko se ne tretira kako treba, može biti vrlo opasna, jer simptomi trajno oštećuju ceo imunološki sistem.
"DALILA JE POŠTENA ŽENA!": ŠOK intervju Jovane Jeremić o RAZVODU BRAKA, DALILI I DEJANU
FRIZURA PREMA HOROSKOPSKOM ZNAKU: Blizancu odgovara francuski BOB, dok Lav baca akcenat na VOLUMEN
Muči vas NADUTOST? Gastroenterolog otkriva rešenje ovog problema!
Žilberov sindrom se nasleđuje autozomno dominantno. Zbog varijabilne espresije gena može se javiti tek kroz više generacija ali može se desiti i da ne preskoči niti jednu generaciju.
Ovaj sindrom je veoma redak, a njime je zaraženo od 4 do 8% celokupne svetske populacije.
Klinička slika
Žilberov sindrom se najčešće javlja kod osoba muškog pola i po prvi put se manifestuje u detinjstvu ili ranoj adolescenciji.
Bilirubinemija se registruje bilo u fazi skoka bilirubina sa pojavom ikterusa (žuta prebojenost kože i sluzokoža), bilo slučajno u toku sistematskih pregleda.
Simptomi se mogu isprovocirati različitim egzogenim i endogenim faktorima kao što su fizički napor, emotivni stres, dijetalne greške, gladovanje, konzumacija alkohola, medikamentozna terapija, operativni zahvati, trudnoća i promene spoljašnje temperature.
Najčešći simptomi su:
- bol pod desnim rebarnim lukom
- muka, gađenje
- povraćanje, gubitak apetita
- nadimanje
- proliv ili zatvor.
Javljaju se i psihički i vegetativni simptomi: depresija, razdražljivost, nervoza, nesposobnost koncentracije pažnje, strah, preuveličavanje subjektivnih tegoba, glavobolja, znojenje, lupanje srca i nesanica. Ikterus je ređe kožni, najčešće sluzokožni.
Ponekad se registruje hepatosplenomegalija (uvećane jetre i slezina).
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, laboratorijskih nalaza, fenobarbitonskog i hipokalorijskog testa.
Lečenje
Uglavnom Žilberov sindrom predstavlja stanje koje je doživotno, ali benigno i neprogredijentno i ne zahteva ni lečenje ni rehabilitaciju.
Ipak neki oblici, koji su praćeni intenzivnim simptomima u fazi skoka bilirubinemije zahtevaju izbegavanje provokativnih faktora kao što su gladovanje, psihički i fizički napori i drugo. Ponekad se mogu primeniti sedativi, vitamini B grupe i lekovi koji stabilizuju vegetativni nervni sistem.