KOLIKO NAM VODE ZAISTA TREBA? Nije zdravo piti dva litra vode dnevno!
Nešto što nam lekari uvek preporučuju pokazalo se kao netačno.
Voda je neophodna našem organizmu. Okrepljuje nas, umiruje glavobolje, utoljava žeđ, utiče na apetit i još mnogo toga. Kao rezultat toga, a i po preporuci lekara, mnogi od nas uvek nose flašu vode sa sobom.
Međutim, ne samo da našem organizmu treba manje vode, već prekomernim unosom tečnosti možemo da postanemo zavisni! Kako navodi Dejli Mejl, poslednjih nekoliko godina, ljudi su se žalili da osećaju zavisnost prema pijenju vode, a ovakva vrsta zavisnosti se naziva akvaholičnost.
Osim toga, pokazano je da je prekomerna hidratacija povezana sa sve češćim problemima prekomernog znojenja. Problem nastaje kada pacijenti sa ovim simptomom piju vodu kako bi nadoknadili izgubljenu tečnost, pa upadaju u začarani krug.
"Ukoliko pijete više vode nego što vam treba, vaš organizam će na to odgovoriti tako što će u vidu znojenja da izbacuje višak tečnosti", navodi dr Vajtli.
Još gore, prekomerni unos vode u organizam može da izazove insomniju, pogotovo ako popijete dve do tri čaše vode pred spavanje. Da stvar nije tako bezazlena, govori i činjenica da vas previše vode u organizmu dovodi u životnu opasnost. Ovo potvrđuje slučaj četrdesetogodišnje žene koja je bila na režimu ishrane, pa je pila četiri litra vode dnevno sa kraćim razmacima i koja je preminula od intoksikacije vodom.
Kako Dejli Mejl navodi, nećete pogrešiti ako se vodite svojim osećajem za žeđ, što je najlakši test. Ukoliko ste žedni, potrebna vam je voda. Međutim, kako ne biste dehidrirali, obratite pažnju i na boju svog urina, koja ne bi trebalo da bude tamna, već blago prozirna. Takođe, veliku ulogu igraju vaša konstitucija i aktivnosti kojima se bavite. Što ste krupniji i aktivniji, to vam više tečnosti treba. Ipak, vodite računa i pronađite svoju meru.