Mitovi o ljudskom telu i zdravlju
Priče koje opstaju uprkos naučnim dokazima koji govore drugačije.
Postoji određeni broj priča koje se tiču osnovnih naučnih principa. Iako je većina njih pobijeno već godinama, glasine ne prestaju. Evo nekih mitova koji se tiču vašeg tela i zdravlja koji nisu tačni.
Koristimo samo 10% našeg mozga
Istina je da su naučnici nesigurni u mnogo čemu što se mozga tiče ali znaju da koristimo ceo mozak. Čak i da nemaju veliki broj podataka dobijenih skeniranjem mozga, a imaju ih, ovaj mit o korišćenju samo 10% mozga, prosto nema ni logičkog smisla. Iako je težak nekoliko kilograma, mozak je neverovatno energetski zahtevan i zahteva oko 20% od svog kiseonika i glukoze koji unosimo u telo. Mozak najverovatnije ne bi ni evoluirao na način na koji jeste ako je veći deo njega beskoristan.
Iako možda ne koristite svaki deo mozga stalno, ipak koristite svaki njegov deo u nekom trenutku u toku dana.
Šećer čini da deca budu hiperaktivna
Nema dokaza koji bi potvrdili da šećer utiče na ovaj način na ponašanje dece. Naravno, to ne znači da unos šećera ne treba da bude ograničen. Previše šećera je povezano sa gojaznošću, rezistentnošću na insulin, hipertenzijom i sa povećanim rizikom za razvijanje određenih vrsta raka.
Pucanje prstiju na rukama uzrokuje artritis
Iako možda površinski gledano deluje logično da konstantno guranje i istezanja zglobova kako bi pukli može da vodi do osteoartritisa, istraživanja nisu mogla da uspostave ovu vezu. 1998. godine, Donald Anger je objavio rad gde je napisao da je on pucao prste na levoj ruci svakog dana tokom 60 godina ali ne i na desnoj. Kada je obavio potrebne preglede, videlo se da su zglobovi na levoj i desnoj ruci bili u istom stanju.
Potrebno je 7 godina da bi se svarila žvaka
Žvakaćoj gumi nije potrebno 7 godina da bi se svarila. Vaše telo ne vari žvaku uopšte. Osim malih količina zaslađivača, nema mnogo toga u njoj što bi ljudsko telo moglo da razgradi i upotrebi. Kada telo izvuče to malo što može iz žvake, ostatak se prosledi kao otpad, kao i u ostalim slučajevima.
Međutim, to ne znači da je gutanje žvake dobra ideja. Gutanje velike količine žvaka može da izazove zatvor i napravi blokadu u crevima koju mora da otkloni doktor.
Antibiotici ubijaju viruse
Antibiotici ubijaju bakterije. Obična prehlada i influenca su virusi i kao takvi se ne nalaze pod uticajem antibiotika. Ako uzimate antibiotike tokom prehlade, to može da vam učini više štete nego koristi. Ako se koriste na način koji je suprotan načinu na koji je predviđeno ili ako se uzimaju u pogrešnim dozama, mogu da utiču na neke druge bakterije i da te bakterije postanu otporne na lek, što je jako važno izbeći.
(iflscience.com)