Митови о људском телу и здрављу
Приче које опстају упркос научним доказима који говоре другачије.
Постоји одређени број прича које се тичу основних научних принципа. Иако је већина њих побијено већ годинама, гласине не престају. Ево неких митова који се тичу вашег тела и здравља који нису тачни.
Користимо само 10% нашег мозга
Истина је да су научници несигурни у много чему што се мозга тиче али знају да користимо цео мозак. Чак и да немају велики број података добијених скенирањем мозга, а имају их, овај мит о коришћењу само 10% мозга, просто нема ни логичког смисла. Иако је тежак неколико килограма, мозак је невероватно енергетски захтеван и захтева око 20% од свог кисеоника и глукозе који уносимо у тело. Мозак највероватније не би ни еволуирао на начин на који јесте ако је већи део њега бескористан.
Иако можда не користите сваки део мозга стално, ипак користите сваки његов део у неком тренутку у току дана.
Шећер чини да деца буду хиперактивна
Нема доказа који би потврдили да шећер утиче на овај начин на понашање деце. Наравно, то не значи да унос шећера не треба да буде ограничен. Превише шећера је повезано са гојазношћу, резистентношћу на инсулин, хипертензијом и са повећаним ризиком за развијање одређених врста рака.
Пуцање прстију на рукама узрокује артритис
Иако можда површински гледано делује логично да константно гурање и истезања зглобова како би пукли може да води до остеоартритиса, истраживања нису могла да успоставе ову везу. 1998. године, Доналд Ангер је објавио рад где је написао да је он пуцао прсте на левој руци сваког дана током 60 година али не и на десној. Када је обавио потребне прегледе, видело се да су зглобови на левој и десној руци били у истом стању.
Потребно је 7 година да би се сварила жвака
Жвакаћој гуми није потребно 7 година да би се сварила. Ваше тело не вари жваку уопште. Осим малих количина заслађивача, нема много тога у њој што би људско тело могло да разгради и употреби. Када тело извуче то мало што може из жваке, остатак се проследи као отпад, као и у осталим случајевима.
Међутим, то не значи да је гутање жваке добра идеја. Гутање велике количине жвака може да изазове затвор и направи блокаду у цревима коју мора да отклони доктор.
Антибиотици убијају вирусе
Антибиотици убијају бактерије. Обична прехлада и инфлуенца су вируси и као такви се не налазе под утицајем антибиотика. Ако узимате антибиотике током прехладе, то може да вам учини више штете него користи. Ако се користе на начин који је супротан начину на који је предвиђено или ако се узимају у погрешним дозама, могу да утичу на неке друге бактерије и да те бактерије постану отпорне на лек, што је јако важно избећи.
(iflscience.com)