Београдске електране: Потрошачи немају разлога за бригу
Јавно комунално преузеће "Београдске електране" саопштило је данас да потрошачи немају разлога за бригу, реагујући на тврдње Покрета Не давимо Београд да је снабдевање топлотном енергијом у ризику од колапса.
Њихово саопштење преносимо у целости:
Систем даљинског грејања Београда као један од највећих конвенционалних енергетских система за производњу и дистрибуцију топлотне енергије у Европи са 15 топлана, 20 котларница, више од 2.800 мегавата инсталисаних капацитета, 1.600 километара топловодне мреже, више од 9.000 топлотних предајних станица функционише стабилно, па самим тим потрошачи немају разлога за бригу без обзира на произвољне оцене маргиналних политичких странака. Циљ тих странака није да добронамерно изнесу став о неком комуналном систему, о којем готово да не знају ништа, већ да унесу забуну, застраше грађане и са таквим некоректним политичким деловањем донесу само себи политички ћар и профит.
Педијатријска сестра саветује: Породица треба да буде НАЈВЕЋА ПОДРШКА деци оболелој од дијабетеса
Изградњом нових капацитета до енергетске независности Србије
Још један успех ревитализоване ХЕ: Годишњи рекорд ХЕ „Зворник“
Покрет Не давимо Београд по ко зна који пут због јефтиних политичких поена опет доводи јавност у заблуду износећи неистините тврдње да се Београд налази у алармантној ситуацији у вези са снабдевањем топлотном енергијом. Нажалост, ЈКП "Београдске електране" опет морају да реагују и да се бране од неистина, злурадих кометара и отужби да предузеће ради супротно интересу потрошача.
Политика пословања "Београдских електрана" је да житељима Београда буде обезбеђена квалитетна и сигурна испорука топлотне енергије, а самим тим и комфоран живот и рад. Корисници услуга "Београдских елекетрана" не треба да брину, снабдевање топлотном енергијом у Београду је стабилно и има довољно енергената за потребе производње.
Сваке године се обављају обимни радови на замени топловода, посебно у деловима града где је грејној сезони забележено више кварова. Од 2017. године је замењено 131.624 метара топловодних цеви, од чега је 10.383 метара само у 2021.години. Направљен је план по коме ће и следеће, као и у наредним годинама бити замењене дотрајале деонице топловода и бити изграђене нове.
Сви топлотни извори раде стабилно и без поремећаја у производном сектору. Нема системских поремећаја што је и основ за стабилну призводњу топлотне енергије. Такође, и дистрибутивни систем је стабилан. Од почетка грејне сезоне је било кварова на дистрибутивној мрежи. Топловоди се налазе и густо насељеним деловима града, испод коловоза, паркинга, тротора, зелених површина…Све то отежава рад екипа на терену. Али приликом сваке интервенције, екипе „Београдских електрана“ улажу максималне напоре да квар буде отклоњен у најкраћем могућем року.
Сваки квар који се догодио од почетка грејне сезоне отклоњен је у року од 12 сати, многи и за неколико сати. Временски услови могу значајно да отежају радове нарочито у току грејне, односно зимске сезоне, јер су услови за рад екипа за хитне интервенције често екстремни.
Кварови на топловодној мрежи понекад и нису последица старости топловода већ и утицаја спољних фактора. Наиме, у топловодне канале и коморе често долази до продора атмосферске воде од киша и снега. Та вода зими садржи растворене соли и неупоредиво брже нагриза цеви. Делови топловодне мреже су изложени и утицају подземних вода и струја, затим изливању воде из градског водовода, као и кишне и фекалне канализације што доводи до цурења чак и на топловодима који су стари и по неколико година.
Када је у питању цена за испоручену топлотну енергију и оптужбе покрета Не давимо Београд да је цена грејања незаконито висока истичемо да су "Београдске електране" у власништву Града Београда који својим актима регулише рад предузећа, док Република Србија законима одређује рад локалних самоуправа.
Приликом утврђивања цене испоруке топлотне енергије, „Београдске електране“ примењују Уредбу Владе Србије о утврђивању методологије за одређивање цене снабдевања крајњег купца топлотном енергијом. Сходно њој, последња значајнија промена цене за испоручену топлотну енергију била је 2012. године, када је цена повећана за 18,5 одсто по свим категоријама потрошача и елементима цене. Три године касније, у октобру 2015. године урађено је усклађивање, односно формирање цене грејања у складу са новом Уредбом, а према стварним трошковима за производњу и испоруку топлотне енергије у износу од 0,04 одсто, а последње усклађивање цене обављено је у новембру 2021. године, а његова примена није резултирала увећањем рачуна корисника.
У складу са Законом о енергетици и Законом о ефикасном коришћењу енергије "Београдске електране" су улагањем више од стотину милиона евра, модернизовале свих 9.031 топлотних предајних станица у Београду из којих се топлотном енергијом снабдева 20.539 стамбено-пословних објеката, укупне површине 22,7 милиона квадратних метара простора са више од 360.000 корисника. Тако је потрошачима омогућено да на основу поменутих закона, Одлуке о снабдевању топлотном енергијом и Одлуке о начину плаћања комуналних услуга по сопственом избору, односно одлукама скупштина станара изаберу врсту и начин обрачуна накнаде за испоручену топлотну енергију.
Напомињемо да се за плаћање комуналних услуга одобрава попуст од 7 одсто за редовност плаћања, што додатно снижава трошкове за пружене комуналне услуге.
Дакле, супротно изнетим тврдњама, одлука о начину обрачуна накнаде за испоручену топлотну енергију је искључиво у надлежности потрошача. Обавештење о поступку и условима за промену начина обрачуна топлотне енергије је јасно истакнута на сајту „Београдских електрана“ и свака скупштина станара уколико жели може да промени начин обрачуна и да пређе са паушалног начина обрачуна на наплату према утрошку.
У претходном периоду, „Београдске електране“ су на све начине, преко медија, трибина активно учествовале о едукацији корисника о начину ефикасног коришћења топлотне енергије, мерама штедње са ефектима на смањење трошкова за испоручену топлотну енергију. Из тог разлога су злонамерне и неосноване тврдње да „Београдске електране“, између осталог, инсистирају на паушалном начину наплате грејања.
Такође, наплата топлотне енергије према оствареној потрошњи у пракси постоји и примењује се у складу са Одлуком о ценама топлотне енергије у граду Београду од оснивања „Београдских електрана“.
У циљу исправног информисања потрошача треба истаћи да се смањење трошкова за испоручену топлотну енергију и постизање оптималног, прописаног и квалитетног загревања станова може остварити једино повећањем енергетске ефикасности објеката. Заблуда је да се само променом начина обрачуна истовремено смањују и рачуни за грејање, закључује се у саопштењу.