ДА ЛИ НАФТА И ГАС ЛЕЖЕ У ЈАДРАНУ? До краја наредне године почиње истражно бушење црногорског подморја
Да ли у црногорском делу Јадрана има нафте и гаса биће познато до краја наредне године, званично је саопштено у Управи за угљоводонике Црне Горе.
Иако је целокупни процес успорила пандемија корона вируса, у току су припремне радње за прво истражно бушење, које ће, према тренутним проценама, почети у првом кварталу наредне године.
Прво истражно бушење у црногорском подморју одгођено је из истих разлога као и многе друге активности на глобалном нивоу услед пандемије вируса Covid-19.
БЕРЛИН ПОНУДИО ИЗГРАДЊУ ДВА ЛНГ ТЕРМИНАЛА: Обезбедићемо 1,2 милијарди евра уколико Вашингтон одустане од санкција
ЦЕНА НАФТЕ ПОНОВО ПАДА? Три руске банке предвиђају пад на 25 долара
АМЕРИКАНЦИ ЋЕ ПОЛУДЕТИ ОД СРЕЋЕ КАД ОВО ЧУЈУ: Због Наваљног се обуставља пројекат Северни ток?
Затварање граница, немогућност доласка подизвођача у државу, само су неке од оперативних потешкоћа које су настале као последица актуелне епидемиолошке ситуације.
- Како је истражно бушење првобитно планирано за лето ове године, све активности везане за 3Д сеизмичко испитивање су завршене прије пар месеци - кажу у Управи за угљоводонике.
Концесионари Ени и Новатек су, у складу са обавезама из Радног програма Уговора о концесији за истраживање и производњу угљоводоника, извршили 3Д геофизичка истраживања крајем 2018. године, на прикупљеним подацима је извршен процесинг током 2019. године.
- Тако процесуирани и обрађени подаци су интерпретирани и на основу њих дефинисане су локације на којима ће бити вршена прва истражна бушења. Почетком ове године завршено је геомеханичко испитивање тла на микролокалитетима на којима ће се вршити бушење, и на којима ће бити инсталирана бушачка платформа - објаснили су у Управи.
Агенција за заштиту природе и животне средине усвојила је Елаборат о процјени утицаја истражног бушења на животну средину и тиме су се стекли услови за прво истражно бушење у црногорском подморју.
- Иако у измиењеним околностима, велики број активности у Црној Гори везаних за истраживање нафте и гаса се одвија несметано и у току су припремне радње за прво истражно бушење, које ће, према тренутним проценама, почети у првом кварталу наредне године - истичу у Управи за угљоводонике.
Логистичка база, додају у Управи, је формирана у Луци Бар гдје се већ допрема материјал који ће бити коришћен за истражно бушење.
- Једна бушотина, и то бушотина за коју је планирано да иде до дубине од 6.500 метрара, биће на удаљености од око 25 километара од обале. Друга, плића, која би требало да провери постојање гасног проспекта, биће нешто ближа и на удаљености од око 18 километара - истакли су у Управи за угљоводонике.
Када је риеч о истраживању нафте и гаса, како појашњавају у Управи за угљоводонике, фокус Црне Горе је на предстојећем истражном бушењу и његовим резултатима.
- Можемо рећи, не само ми, већ цели регион са пажњом прати како ће се одвијати истражно бушење, јер ће то у многоме одредити правац и динамику будућих истраживања у овом делу Медитерана. Према Програму бушења прво истражно бушење у црногорском подморју трајаће око 180 дана рада. Уколико се активностисти буду одвијале по плану, за очекивати је да до краја 2021. године имамо информацију да ли у црногорском подморју на предметним блоковима има комерцијалних налазишта нафте и гаса - додају у Управи.
На основу резултата ће се дефинисати даљи кораци који свакако укључују и план расписивање нових тендера.
- Када је реч о истраживању на блоковима 30 и 26, који су предмет Уговора о концесији за истраживање и производњу угљоводоника са компанијом Енергеан, обрада података који су прикупљени током 3Д геофизичког истраживања прошле године је завршена и у току је интерпретација резултата - кажу у Управи за угљоводонике.
Имајући у виду, истичу у Управи за угљоводонике, да су 80-их и 90-их година прошлог века прикупљени 2Д подаци са простора предметних блокова, концесионар Енергеан такође врши и реинтерпретацију тих "старих" података.