Колико вам је новца потребно за празнике, а да се ничег не одрекнете?
Новогодишње славље се ближи, а грађани воле да тих дана имају богату трпезу, што ће кућне буџете прилично истањити.
Према грубој рачуници, четворочланој породици ће за три дана празновања бити потребна готово половина просечне плате, од 15.000 до 20.000 динара. То ће бити довољно да се почасти и понеки гост који сврати.
Гозба на српски начин тешко може да се замисли без печења, сарми, предјела, руске салате и слаткиша. Ако одлучите да купите готово печење, цена килограма јагњећег је 1.600, а прасећег 1.200 динара.
За три дана је потребно пет килограма. У великим трговинским ланцима свињски бут и плећка коштају од 520 до 550 динара, а јунећи око 770 динара. Прасеће месо је 480, док је јагњеће 670 динара. У зависности од тога за коју врсту меса се определите и да ли је сирово или печено, треба издвојити од 2.400 до 6.000 динара.
- За 25 сарми са мало сланинице и сувих ребараца потребно је 1.225 динара, ако купујете листове киселог купуса. Да бисте направили довољно руске салате за три дана, планирајте да утрошите 1.150 динара - каже Јана из Београда.
Чварци и сланина некад су били сиротињска храна, данас су СКУПЉИ од француског сира!
Хоће ли ПОСТ утицати на цену рибе? Шаран и пастрмка НАЈЈЕФТИНИЈИ, а ево колико новца треба да издвојите
Колико вам новца треба за ЗИМНИЦУ? Понуда је велика, али и ЦЕНЕ: Најтраженији на пијацама је КУПУС!
Богатија торта, са лешницима и орасима, како каже Јана, кошта 1.500 динара.
- Алкохолно и безалкохолно пиће представља значајну ставку у буџету. Ако рачунамо флашу вискија, три флаше вина, три литре пива и исто толико сока, биће потребно око 3.500 динара - објашњава саговорница.
Месне прерађевине су веома скупе, али и незаобилазне на празничној трпези. Цене сремске кобасице, кулена, димљеног врата, печенице, крећу се од 850 до 1.200 динара, а на акцијама се могу наћи и до 200 динара јефтиније. Пршута је најскупља и кошта од 2.400 до 5.000 динара. У просеку за предјело, које обухвата сухомеснате производе, качкаваље и фету, треба издвојити 4.750 динара.
Упркос јаким ценама, хипермаркети очекују повећану продају сухомеснатих производа током празника. Купци највише пазаре стишњену шунку, чајну кобасицу, кулен, димљену печеницу и врат.
Председник Националне организације потрошача Горан Паповић саветује потрошаче да не претерују у припремању обилних оброка за време празновања и да буду умеренији. Упозорава и да воде рачуна шта и где купују, како би уштедели.
- Грађани треба да отворе четворе очи и да пре него што крену у куповину истраже цене у различитим маркетима и на пијацама. Све информације постоје на интернету и лако је упоредити их - каже Паповић.
ОЧЕКУЈЕ СЕ СКОК ЦЕНА
Месне прерађевине су поскупеле у односу на прошлу годину, а продаја у хипермаркетима остала је на истом нивоу. Очекује се да ће њихова цена наставити да расте, али конзумација неће падати.
Објашњавају да је тај скок изазвала појава афричке куге свиња у Кини која је због дефицита свог сточног фонда принуђена на набавку свињског меса из Европе. Сировине су драматично поскупеле, а у Србији их нема довољно. Произвођачи свиња су смањили број грла због страха од афричке куге и подижу цене.