КОНАЧНО ПОЗНАТО КАКО ЋЕ ДЕЦА ПОХАЂАТИ НАСТАВУ: Часови на даљину само путем телевизије
У млађим разредима, од првог до четвртог, настава на даљину одвијаће се само путем телевизије и то на РТС Планета.
Учитељ ће у школи држати часове за две групе, а око наставе предмета попут ликовног и музичког, помоћи ће им предметни наставници из старијих разреда и тако ће допунити своју норму.
Учитељ ће недељно у норми имати два часа која ће користити да ученицима који уче на даљину објасни градиво, да им пошаље материјале преко платформе и да одржи допунску наставу.
ОВО СУ ПРАВИЛА КОЈА ЋЕ ВАЖИТИ ЗА ШКОЛЕ: Шта се дешава са остатком разреда ако се један ученик зарази?
НЕДОУМИЦА ВИШЕ НЕМА: Одлучено је шта ће ђаци основних и средњих школи читати као лектире ове године
ДОБРО ДЕЛО: Александар је завршио школу у Србији, сада је успешан у свету и жели да помогне ђацима из своје земље!
Ово је рекао министар просвете Младен Шарчевић и навео да су о детаљима наставе од 1. септембра директори школа јуче разговарали са представницима школских управа.
Утврђене су норме за наставнике, тако да нико не ради више од 40 сати недељно, а како каже министар, неки ће радити и мање. Шарчевић очекује да ће скоро сви прваци кренути у школу, и да неће учити на даљину. Највише учења на даљину очекује међу средњошколцима.
- Од петог до осмог разреда настава на даљину биће на РТС 3 у преподневним часовима. Наставници ће, такође, у школи држати часове у две групе. У недељној норми остаће им 6,7 часова које ће користити за комуникацију путем онлајн платформе са ученицима који су код куће. То време могу да користе за пројекте, секције, допунску наставу, појашњења и други додатни педагошки рад. Неће, као у претходном полугодишту држати целокупну наставу на даљину - наводи Шарчевић.
Када је реч о средњим школама, сви општеобразовни предмети емитоваће се на РТС 3 у поподневним часовима и на РТС Планета.
- Настава за гимназије биће у целости на ТВ. И општестручни предмети снимљени су и биће емитовани на ТВ. Само наставници који држе ускостручне предмете имаће у норми по 10, 11 часова за онлајн рад, где ће ученицима путем платформи држати наставу из ових предмета - појашњава министар.
НОВИ УДАР ВИРУСА ЗАТВАРА УЧИОНИЦЕ
У случају повећања опасности од ширења вируса корона, одлазак у школе ће бити прекинут и прећи ћемо на онлајн наставу - казао је епидемилог Бранислав Тиодоровић.
- Ово је преломни тренутак у укупном односу према епидемији, сви морамо помоћи да школе почну да раде нормално и да се деца врате у клупе, а да ризике смањимо на најмању могућу меру. То значи да све мере заштите морају да се поштују - навео је он и додао да ће деца носити маске које им родитељи набаве и које им највише одговарају.
Једно од важних питања јесте и усклађеност наставних програма на телевизији и у школи, а Шарчевић наглашава да ће програми бити потпуно усклађени и да ће се поклапати.
Иначе, неке школе већ су родитељима послале анкету у којој треба да се изјасне да ли ће им дете ићи у школу или ће наставу похађати онлајн. Они који анкету нису добили не морају да брину, јер ће изјашњавање трајати и током септембра. Родитељи ђака првака, ученика који крећу у пети разред и први разред средње, тек треба да упознају учитељицу и разредног старешину, а то је планирано за 31. август. Тек након тога они ће добијати даље инструкције.
Према проценама Министарства просвете, око 10 одсто родитеља одлучиће се за онлајн наставу.
- Онлајн часови су важни, тај вид наставе наопходно је задржати, као комбинацију са наставом уживо - каже Валентина Илић из Уније синдиката просветних радника. Она додаје да је децу која се одлуче за онлајн наставу могуће и "уживо" укључити у час путем неке од платформи, тако да они равноправно учествују.
Школе ће, како кажу неки директори, на месечном новоу радити анкете међу родитељима да провере да ли се неко од њих предомислио. Тим ђацима биће омогућено да промене режим учења.
- Добили смо потпуну слободу да организујемо наставу на начин који ће деци омогућити да савладају градиво, а да им здравље не буде угрожено - каже директор ОШ "Карађорђе" Обрад Дракулић.
- За добре исходе, потребна је настава "уживо", да деца могу да питају и добију одговоре. Наставници у нашој школи посвећени су послу и они ће радити и више ако треба. Тако је било и пролетос током ванредног стања - закључује он.
Лепе вести стижу из Београда: Ове године 1.000 првака више него пре 10 година
ОБРАЗОВНЕ УСТАНОВЕ ЧЕКАЈУ ДАЉЕ ИНСТРУКЦИЈЕ: Шта ће бити са оном децом која имају симптоме короне?
УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ НА ПРЕСТИЖНОЈ ШАНГАЈСКОЈ ЛИСТИ: Заузео позицију између 401. и 500. места
Како да спречимо епидемију у школама? Др Тиодоровић је одговорио на питање које мучи све родитеље
ШАРЧЕВИЋ СЕ САСТАО СА ПРЕДСТАВНИЦИМА СИНДИКАТА: Неће бити рада преко норме и додатног оптерећења наставника