КОРОНА ЈЕ ВЕЋ УШЛА У ШКОЛЕ: Како ће се третирати заражено дете и родитељи и да ли следи ПООШТРАВАЊЕ МЕРА?
Оно од чега родитељи стрепе десило се већ првог дана почетка нове школске године - корона вирус ушао у једну београдску школу.
Иако то није прва мера која се тада примењује, цело одељење ипак је послато у изолацију, а не само заражени ученик. Које се све мере примењују у оваким случајевима?
Подсетимо, родитељи су свог ђака из ОШ "Браћа Јерковић" у београдском насељу Железник послали у школу иако су чекали резултат теста, а да је дете позитивно на ковид 19, сазнали су пошто је оно већ провело дан у школи.
Због овога несавесног поступка, Министарство просвете поднело је пријаву против родитеља Центру за социјални рад због повреде безбедности друге деце и несавесног понашања.
У БЕОГРАДСКИМ ВРТИЋИМА 23.715 МАЛИШАНА: Број деце мањи него прошле године, родитељи показали одговорност
БЕЗ ИНТЕРНЕТА, СИГНАЛА И СТРУЈЕ: Школа у Товрљану нема савремену технологију, али има нешто много важније!
Председница Општине Алибунар: Улагање у образовање деце наш је приоритет (ФОТО)
С обзиром на то да је првило у оваким ситуацијама да не иду одмах сва деца и наставник у изолацију (већ само заражени ученик), а да је овде то управо учињено, др Дарију Кисић Тепавчевић открива зашто је то тако.
"Поступили строже, са разлогом"
На питање да ли је Министарство у овом случају поступило строже него што је прописано протоколима које је израдио Институт за јавно здравље "Милан Јовановић Батут", заменица ове институције др Кисић Тепавчевић каже да јесте, али са разлогом.
- Јесте да се ради о случају једног зараженог детета и да је до заражавања дошло ван школе, али будући да се ради о првом случају заразе у школским инситуцијама, Министарство просвете је појачало епидемиолошке мере како би се се упутио апел свима и како би овај случај послужио за наук грађанима у будућности - истакла је др Кисић Тепавчевић.
Та појачана мера, тако, значи да ће у овом конкретном случају сви ђаци одељења, односно групе, зараженог ученика ићи у двонедељну изолацију и наставу ће пратити онлајн.
Иначе је првило да се, ако су сви ђаци носили маске и поштовали физичку дистанцу, да не иду у изолацију, односно настава се не прекида, али се цело одељење тестира, заједно са наставником или више њих.
Осим тога, неке специфичне мере зависе и од случаја до случаја.
- Институт за јавно здравље "Батут" и тим епидемиолога направио су јасан план поступања у свим могућим ситуацијама. Предвиђене су све ситуације и директни поступци. Да ли је један случај у једном одељењу или два случаја која су повезана, колики је проценат одељења захваћен - све то је предвиђено и у зависности од тога мере могу да буду различите - истакла је она.
Од случаја до случаја: Од маске нон-стоп до изолације целе смене
Према њеним речима, у неким случајевима може да дође до пооштравања свих превентивних поступака, рецимо, на првом месту да буде обавезно ношење маске непрестано (деца нису у обавези да носе маке док седе на часу, јер је обебзеђена физичка дистанца), али и да цело одељење или читава смена иду у самоизолацију.
Истакла је да су сви заводи и институти добили препоруке и да ће исти алгоритам важити за целу земљу.
Кисић Тепавчевић је још једном нагласила да је изутено важан апел свима да морају да сарађују на свим нивоима, те да су сви један тим - и родитељи и наставници и сви грађани.
Не шаљите децу са симптомима у школу!
- Нагласили смо да свако дете, ако има било какав симптом, мора остати код куће док се не утврди да ли је заражено короном или не. Знамо да су родитељи пре слали децу кад имају благе симптоме у школу, када су биле у питању друге респираторне инфекције, али то не сме бити случај са корона вирусом јер деца, иако имају благе симптоме, могу бити преносиоци - закључује Кисић-Тепавчевић.
Она напомиње да је у конкретном случају основне школе из Железника, Министарство просвете одмах предузело најоштрије мере будући да се ово десило на самом почетку.
- Иако није било заражавања у школи, овај случај свима треба да служи за наук - подвлачи чланица Кризног штаба.
Када ученик има симпотме короне: Шта пише у првилнику
Поступак са ученицима, наставним и ненаставним особљем школе које имају симптоме респираторне инфекције са сумњом на инфекцију COVID 19:
1. Уколико се симптоми појаве ван школе:
Јавити се у COVID 19 амбуланту надлежног дома здравља. Не одлазити у школу и истовремено обавестити надлежну особу у школи. Даље пратити препоруке лекара.
2. Уколико се симптоми појаве у школи:
а) Особље школе: потребно је да се особа са симптомима болести одмах јави у COVID-19 амбуланту надлежног дома здравља. Истовремено надлежна особа у школи коју одређује директор школе обавештава надлежни институт/завод за јавно здравље.
б) Ученици: При свакој сумњи на постојање респираторне инфекције ученику одмах ставити маску и сместити га у празну учионицу/просторију одређену за изолацију и обавестити родитеље и надлежни институт/завод за јавно здравље. О ученику, у соби за изолацију до доласка родитеља, потребно је да брине једна особа користећи маску и рукавице, а просторију након одласка детета очистити и дезинфиковати.
А како је раније додатно појаснио епидемиолог др Бранислав Тидоровић, уколико се догоди да у породици детета неко оболи од короне, тај ученик ће бити удаљен из разреда док се не излече укућани и док се не утврди да и дете није заражено.
- Такође, ако се тегобе јаве у школи, на часу, учитељ или наставник посумња на одређене симптоме који указују на то да дете има корону, позваће телефоном родитеље и обавестити их да дођу по дете. Или ако родитељи не обавесте школу да у породици имају оболелог, а то сазна школа, онда ни дете неће моћи да похађа наставу с осталом децом, док се не стекну услови. Ако се догоди такав пример, цело одељење неће ићи у изолацију, него ће се пратити та деца, обавити тестирање и школа наставља даље. Школа треба да им да упутство, већ на првом часу морају да добију информације о маскама, физичкој дистанци, одстојању, дезинфекцији и прању руку - поручуо је Тиодоровић.
Овај случај из Железника треба заиста да буде велика опомена за све родитеље да добро пазе како се понашају.
Он је истакао да је задатак сваког родитеља да пошаље здраво дете у школу, а то значи да оно нема никакве тегобе, ни температуру, ни гушобољу, ни дијареју, нити било који други проблем.
У ШКОЛСКУ КЛУПУ ИЛИ НЕ? Родитељи деце са хроничним болестима у недоумици да ли да малишане пошаљу на наставу
ПОНОС ЧАЧКА: Научно технолошки парк у том граду проглашен националним победником у оквиру иницијативе ЕЕПА
ПРВИ ДАН ШКОЛЕ У СРБИЈИ: У школске клупе први пут село 66.000 ђака, за сада се поштују мере
ШКОЛА ЈЕ ПОЧЕЛА: Сви родитељи треба да послушају ОВАЈ САВЕТ
ШАРЧЕВИЋ О ПОЛАСКУ У ШКОЛУ И СВОМ МАНДАТУ: Једном седмично разматраће се ситуација, спремни смо за сваки сценарио