Матић: ИТ сектор може бити полуга за оснаживање жена у друштву и постизање родне равноправности
На ИТ такмичењу "Hak#tin" за ученице основних школа учествовало је 50 девојчица под вођством менторки из ИТ компанија
ИТ сектор може бити полуга за оснаживање жена у друштву и постизање родне равноправности, каже државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
Министарство одбране расписало конкурс за доделу 34 студентске стипендије
Обавезне МАСКЕ, ВИЗИРИ или СКАФАНДЕРИ: Стигле препоруке за факултете у Србији
На уручењу награда такмичења "Hak#tin" за ученице основних школа из Србије, Матић је поручила да је постизање родног баланса кључ успеха информационих технологија и иновација, будући да се тај сектор развија управо захваљујући разноврсним решењима и идејама.
Навела је да потенцијале ИТ сектора нарочито треба имати у виду у контексту анализе ефеката пандемије корона вируса, која показује глобално продубљивање родног јаза.
Према закључцима Светског економског форума, каже Матић, током пандемије корона вируса више жена него мушкараца добило је отказе, чиме је угрожена њихова егзистенција.
Државна секретарка је нагласила и да је од посебног значаја даље улагање у инфраструктуру, образовање и подизање дигиталних вештина, као и подршка младима и њиховој визији иновација и одговора на бројне друштвене и економске изазове савременог доба.
На такмичењу "Hak#tin", за најбоља иновативна решења едукативне видео игре, прву награду освојио је тим из ОШ "2. октобар" из Зрењанина, другу ОШ "Борислав Пекић" из Београда, треће место освојила је ОШ "Јошаничка Бања" из Јошаничке Бање, и специјалну награду добио је тим ОШ "Дуле Караклајић" из Лазаревца.
У програму који је одржан у организацији Министарства трговине, туризма и телекомуникација и Удружења АФА, у оквиру Недеље иновација у Београду, учествовало је 50 девојчица под вођством менторки из ИТ компанија.