ПЕТИЦЕ ИЗ КЊИЖИЦЕ НЕ ПРАТИ ЗНАЊЕ: Многи вуковци се обрукали на ПРИЈЕМНОМ ИСПИТУ
Стручњаци наводе да би можда требало променити систем оцењивања
Само ретки вуковци на пријемном освоје максималних 60 поена, а није мало ни оних који остају испод црте и уписују самофинансирајуће студије.
БЕОГРАДСКИ УНИВЕЗИТЕТ У "ПРВОЈ Б ЛИГИ" ЕВРОПСКИХ УНИВЕРЗИТЕТА: Велико признаје ЕУ за српско високо образовање
Тектонске промене у српском школовању: ОЦЕНЕ ОД ЈЕДАН ДО СЕДАМ
БИТКА ЗА МЕСТО НА ФАКУЛТЕТИМА: Права навала на ПСИХОЛОГИЈИ, МЕДИЦИНИ, ИТ СМЕРОВИМА...
Најбољи ученици, који у сва четири разреда средње школе имају све петице, што им приликом уписа на факултет доноси максималних 40 бодова, на пријемном испиту често не оправдају блиставе оцене.
Има и оних који из средње школе донесу све петице, али на провери знања освоје - нула поена. То се ове године догодило на Факултету организационих наука где су чак четири вуковца на пријемном остала без иједног бода.
- Код нас се пријавило 375 вуковаца. Међу њима је 12 одсто оних који су имали мање од 30 одсто урађеног пријемног, а само њих 37 одсто је оправдало оцене из средње школе - рекао је проф. др Милан Мартић, председник Савета ФОН.
Светли примери су, истиче Мартић, ђаци из Десете гимназије, затим из "Михајла Пупина" и из крушевачке гимназије, док су се најлошије показала деца из врањске гимназије "Бора Станковић" јер је од 10 вуковаца само троје оправдало бодове из средње школе.
Одликаши се нису прославили ни на пријемном испиту на Медицинском факултету где чак 38 вуковаца није положило пријемни испит, а најслабији од њих имао је само шест бодова из биологије и хемије од могућих 60.
Било је и оних који су освојили нешто више бодова из ова два предмета - по 14, 15, 16... То је недопустиво мали број с обзиром на то да су из тих предмета у средњој школи имали све петице. Муке са знањем на пријемном имају вуковци и на Економском факултету.
- Већ годинама постоји тај проблем, вуковци су све слабији, па матуранти са свим петицама не успеју да се упишу на буџет - каже проф. др Бранислав Боричић, декан Економског факултета.
Ђаци који су врлодобри, како каже Боричић, покажу добре резултате на пријемном и успевају да дохвате пласман који подразумева студије о трошку државе.
- Пријемни испити су зато важни јер пружају шансу ученицима који нису вуковци да покажу знање. Отуд је и однос бодова приликом уписа - 40 бодова из школе и 60 поена са пријемног. Он гарантује упис онима који покажу знање - сматра проф. Боричић.
На Пољопривредном факултету ове године пријавило се више вуковаца него обично и, како каже декан проф. др Душан Живковић, сви су се уписали на буџет.
- Пријемни код нас није превише тежак, јер желимо да привучемо што више кандидата - наглашава проф. Живковић.
Он, међутим, наглашава и да добре резултате постижу и деца са врлодобрим или добрим успехом, а посебно истиче да бруцоши који се упишу из слабијих школа, као што су пољопривредна или ветеринарска, током студија покажу веома добре резултате.
Зашто петице из књижице не прати и знање на највишем нивоу, објашњава Александар Марков из Форума београдских гимназија.
-Вукова диплома је девалвирана. Све је присутније осипање знања, фаворизују се оцене. Родитељи притискају наставнике који иду линијом мањег отпора и дају веће оцене, како би избегли проблеме попут просветне инспекције или притиске директора - појашњава Марков.
Питање је, каже он, да ли су нам оцене неопходне и да ли би можда требало променити систем оцењивања.
Како је нови Закон о високом образовању учинио високе школе неатрактивним за будуће студенте?
ЂАКЕ ОД СЕПТЕМБРА ЧЕКАЈУ ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Петица више неће бити највиша оцена
СРБИЈА ПОЧИЊЕ СА КОМБИНОВАНИМ МОДЕЛОМ НАСТАВЕ: Откривени детаљи како ће изгледати настава у септембру
Комисија: Професорка Поповић преузела 150 страна превода професора Бабића
ЗАВРШЕН УПИС У СРЕДЊЕ ШКОЛЕ: Има још нераспоређених ученика, а ево кад ће моћи да се упишу