Чадеж о страним инвестицијама: Преговарамо о 29.000 НОВИХ РАДНИХ МЕСТА
Србија тренутно преговара о 54 инвестициона пројекта, вредна око 2,5 милијарде евра
Србија тренутно са страним компанијама преговара о 54 инвестициона пројекта, вредна око 2,5 милијарде евра који би требало да обезбеде око 29.000 радних места, изјавио је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
Прочтајте и:
Једно је инвестиција високотехнолошке компаније која би у Банату производила делове за електричне аутомобиле и запослила више од 1.000 људи.
Други пројекат, такође велике немачке корпорације, централној Србији донеће више хиљада радних места, рекао је Чадеж.
Инспектори рада у 2017. години затекли 20.674 особе које су радиле на црно!
На питање да ли су то можда "Бе-Ем-Ве" или "Мерцедес", који се помињу у медијима, Чадеж одговара да, за сада, не може да открије ни о којим компанијама је реч, ни висину њихових улагања и додаје да је коректно да о својим одлукама и инвестиционим плановима говоре сами инвеститори.
Он је рекао и да је сигуран да ће се у Србији поново производити трактори.
Финансијски техничар окренуо се занату: Купио је ШИВАЋУ МАШИНУ и започео БИЗНИС
- Добар сигнал је да су међу заинтересованим фирмама за куповину и произвођачи трактора - казао је Чадеж.
Чадеж констатује да чињеница да је Србија лане привукла готово 2,6 милијарди евра страних директиних улагања, више него све земље у региону заједно, доста говори.
ПЛАТА И ДО 2.000 ЕВРА: Хрватска тражи сезонске раднике из Србије
- Пре свега, да је Србија добро место за улагања, сигурно и исплативо, што потврђује прошлогодишњи инвестициони учинак и најаве, нових, великих, страних улагања - истакао је Чадеж.
Важно је што је српска економија стабилна и што раст заснива на инвестицијама и извозу, напоменуо је Чадеж, истичући да су захваљујући заокрету у политици подстицања инвестирања у Србију већ стигле високотехнолошке инвестиције.
- Немачки "Континентал" је у Новом Саду отворио свој истраживачко-развојни центар, средином године у Нишу ће бити завршена фабрика најсавременије расвете аустријске компаније "Цумтобел". Осим "Мајкрософта" који шири своје активности, развојни центар у Србији имаће и амерички НЦР - навео је Чадеж.
БЕЗ ДИПЛОМЕ ДО УСПЕХА: Пет богаташа који нису имали ни средњу школу, али су направили МИЛИЈАРДЕ
О томе какав би регион, у економском смислу, био по вољи ЕУ, Чадеж одговара: "Онакав какав ми желимо".
- Ми желимо успешан регион - без баријера и с мање трошкова у међусобном пословању, регион који ће имати добру инфраструктуру, подстицајно пословно окружење, прописе усклађене с европским, већи привредни раст, више инвестиција и запослених, продуктивније и конкурентније компаније способне да више производе и извозе... - казао је Чадеж.
Он је истакао да ЕУ подржава изградњу јединственог економског простора и регионалне интеграције јер је то начин да се западнобалканске економије боље припреме и спремније уђу на заједничко европско тржиште.
Упитан каква је судбина "Агрокорових" компанија у Србији и има ли заинтересованих међу пословним људима код нас за куповину неке од компанија, Чадеж каже да компаније у Србији послују стабилно и да има утисак да се стање консолидује у целом систему".
ПОСАО ЗА 1.000 РАДНИКА: Ево које занимање је тражено у ЦЕЛОЈ Србији, али највише у ОВОМ граду
- Данас сам добио потврду да је окончана продаја тржног центра "Меркатор" у Београду, чиме је обезбеђен додатни капитал за исплату дуговања банкама и исплату добављача. Истина је да постоји интересовање наших привредника за куповину "Агрокорових" компанија, почев од делова из ланца продаје, до производних капацитета. Како оних у Србији, тако и у Хрватској - рекао је Чадеж.