ЕУ у потрази за радницима: Тражи се ПРЕКО ТРИ МИЛИОНА РАДНИКА и то ОВИХ СТРУКА!
Европској унији недостаје три милиона и 800 хиљада радника, највише медицинског особља, стручњака и квалификованих радника металске струке, као и особља на подручју информативних технологија, показали су подаци статистичке службе Еуростат
Мањак стручњака и радника у ЕУ је у наглом порасту и то 27 одсто само у поређењу с 2016. годином кад је у 28 земаља Уније било непопуњено три милиона радних места.
Највише, преко милион и 200 хиљада средње и висококвалификованих радника тражи Немачка у којој ће од јануара 2020. ступити на снагу поједностављено одобравање шестомесечних виза за оне који желе посао, а највише их и потражују немачка предузећа.
Та мера се односи на безмало све земље изван ЕУ, укључујући Западни Балкан.
СЕНЗАЦИОНАЛНИ САЈАМСКИ ПОПУСТИ САМО У TRAVELLAND-U УЗ УРАЧУНАТО ОСИГУРАЊЕ ОД ОТКАЗА ПУТОВАЊА!
Наравно, посао ће без икаквих препрека одмах добити држављани чланица Европске уније. Уз Немачку, највише нових радника траже Велика Британија, и то 851.000, Чешка 271.000, Холандија 256.000, Пољска 156.000, Белгија 149.000.
Знатан број непопуњених битних радних места имају и Аустрија 126.000, Шпанија 125.000, док Шведска тражи 103.000, а Мађарска 87.000 стручњака и квалификованих радника.
У анализи Еуростата се наводи да "предузећа у ЕУ имају све више муке да нађу раднике с одговарајућом стручношћу, а све већи је парадокс да образовани млади из земаља Уније не успевају да нађу посао".
Једна од највећих компанија за регрутовање радне снаге на Западу, Менпауер, наводи да је потрага за радним местима стално у порасту и да сад 45 одсто компанија у ЕУ истичу да нису у стању да нађу профиле запослених с одговарајућом стручношћу.
Али шта то траже европске и најмоћније светске привреде да би могле да наставе производњу која има тражњу на тржишту?
Менпауер објашњава да се у кључним светским економијама догађају битне промене и да нове технологије, а посебно вештачка интелигенција осетно освајају простор аутоматизације, тако да се ускоро може очекивати и да таква технологија замени људе на многим радним местима.
Потрага за стручњацима и за потребе компанија обученим радницима, међутим, још ће потрајати, поред осталог и због јењавања наталитета нарочито у Европи.
Менпауер истиче да расте тражња нарочито за квалификованим радницима и то највише електричарима, вариоцима, механичарима, као и ваљано обученим продавцима, инжењерима, стручњацима за аутомобиле и технолозима свих профила.
Највећи недостатак стручњака и радника је у економији Немачке, најмоћнијој у Европи, а кад је реч о информатичарима, чак и немачки језик се ставља у страну и важно је само да се добро влада енглеским.
Водећа немачка индустријска савезна држава Баден-Виртемберг и њено средиште Штутгарт су највише погођени недостатком радне снаге, јер тамошња предузећа траже преко 200.000 стручњака и квалификованих радника.
Према проценама немачке владе, старење становништва ће у Немачкој до 2030. изазвати мањак радне снаге од осам одсто, а дигитализација индустрије тражи нове стручне профиле и потрага за новим кадровима узрокује и нову конкуренцију.
У немачкој индустрији се тренутно веома траже факултетски образовани инжењери, информатичари, математичари, стручњаци за сајбер безбедност и заштиту, као и експерти за вештачку интелигенцију.
Немачком друштву су такође потребни васпитачи у дечјим центрима и домовима за старе људе, болничари, кувари, угоститељски радници и помоћно особље.