Финансијски техничар окренуо се занату: Купио је ШИВАЋУ МАШИНУ и започео БИЗНИС
Од друге године студија самостално шије торбе, ранце и новчанике
Кад више није могао да се издржава од омладинског хонорара, Миладин Ераковић (29) набавио прву шиваћу машину, научио да кроји и дизајнира, па покренуо свој бизнис
Прочитајте и:
Радио сам у омладинским организацијама и зарађавао хонораре који нису били довољни за лагодан живот у Београду. Био сам под великим стресом и у једном тренутку сам схватио да морам да га се отарасим. Тако сам се окренуо занату и купио прву шиваћу машину.
Овако за Курир говори Миладин Ераковић (29), финансијски техничар и андрагог, који од друге године студија самостално шије торбе, ранце и новчанике, које продаје на свом интернет сајту.
- Како сам одлучио да шијем торбе? Па, требала ми је једна и онда сам пожелео да је сам сашијем. Први ранац сам правио два, три, пет пута, али сам на крају ипак успео - прича Миладин.
Кренуо је, наглашава, од нуле, без икаквог предзнања о овом занату.
ШИЈЕ У ГАРАЖИ
Миладин открива да је с радом почео у стану, али се посао развијао толико да више није било могуће да одговори на све поруџбине:
- Тада сам одлучио да ми треба права радионица, па сам производњу преселио у гаражу. У марту ћу своје торбе изложити у Уникатном кутку на Тргу младенаца у Новом Саду, а надам се да ће их људи ускоро видети и у Београду.
- Све што знам, научио сам самостално. Нисам имао ментора ни мајстора заната да ме усмери. Користио сам искључиво интернет. Било ми је занимљиво то што не знам ништа о шивењу, а ето ме сад поред шиваће машине. Прву машину платио сам неколико хиљада динара, па набавио другу, па трећу, а сада имам индустријску. У почетку сам једино знао да је укључим и искључим. Биле су ми потребне недеље да схватим како технички функционише. Десетак дана сам само конац мрсио - каже предузетник и додаје:
- Звучи смешно, али нисам имао никога да ми покаже како се шије. Људи иду на курсеве или им у породици неко шије, па им покаже. Ја нисам имао никога, а пара за курс и школу није било. Данас сам смишљам моделе, набављам материјал, правим, промовишем и продајем торбе на Фејсбуку, Инстаграму и на сајту.
НОВА РАДНА МЕСТА: Јужнокорејска компанија отвара нови погон, и то у ОВОМ српском граду
Каже да за своје производе користи све материјале, али највише кожу.
- Торбе правим од свих материјала. Неке кротим, неке ојачавам, али користим све. У последње време највише сам фокусиран на кожу. Мој рад је отвореног типа, па купци могу утицати на дизајн, величину, боју, материјал, а могу да затраже и скроз нов модел торбе - наглашава Ераковић.