ГАСТАРБАЈТЕРИ МОГУ ДА СЕ ВРАТЕ НА ПОСАО: Ево шта чека грађане који желе назад у иностранство и која су правила
Већ тачно недељу дана, на основу одлуке владе, после позитивног тренда у борби против ширења корона вируса, у Аустрији се отварају поново мале радње. У првом таласу њих скоро 5.000 је добило дозволу да отвори своја врата за купце.
Како се живот полако враћа у тржиште, очекује се да се полако враћају и радници који су били на одморима, принудним одморима, али и они који су добијали отказе због обуставе рада.
Међу њима је било и наших држављана, ако је веровати статистикама и цифрама о броју оних који су дошли у Србију, и уопште на Балкан.
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СВЕ СРБЕ У ИНОСТРАНСТВУ: Уколико вам истиче дозвола за боравак, ево шта треба да радите
ПРЕТИ НАМ НЕСТАШИЦА МЕДА: Пчелари упозоравају на КАТАСТРОФАЛНУ ШТЕТУ због вируса
СРБИЈИ ПОТРЕБНИ РУДАРИ: Пандемија изазвала потрес на тржишту, али конкурс ипак отворен
Из бечког градског секретаријата за привреду, рад и запошљавање и Бироа за запошљавање, кажу да још званично немају информације о томе колико је запослених пореклом из Србије претходног месеца напустило Аустрију.
Али и из секретаријата и из канцеларије Eurocomm кажу да српски радници свакако могу да се врате.
- Према уредбама министра здравља дозвољен је саобраћај људима који раде у Аустрији, а живе у суседним земљама. Такође, повратници који живе у Аустрији смеју да се врате, али се морају подвргнути четрнаестодневном карантину - кажу из секретаријата.
Из бечког Кровног удружења социјалног осигурања су упоредили бројеве запослених за фебруар и март. Према статистици запослених социјалног осигурања у марту 2020. године било је укупно запослено 705.244 страних држављана, а међу њима и 28.236 из Србије.
У фебруару 2020. било је 30.404 српска држављана који су били запослени у Аустрији. То одговара смањењу од 2.168 особа. Укупно се број запослених из иностранства у Аустрији од фебруара 2020. смањио за 110.084 на 705.244 (март 2020).
У статистици запошљавања се не прави разлика према томе ко је редовно запослен и ко је сезонски радник. Запослен је онај ко легално ради у Аустрији и пријављен је код социјалног осигурања. У статистици су обухваћени и хонорарно запослени, али нису обухваћени они који који зарађују месечно максимално 460 евра.
У првој фази постепеног попуштања рестрикција сада су мале радње добиле могућност да отворе своја врата од 7.40 до 19 часова.
Економски стручњаци ове мере виде као позитиван развој по привреду, јер је месец дана немогућности да раде коштало трговину, према подацима "Јоханес Кеплер" универзита из Линца, најмање између две до три милијарди евра, а према "Агенда Аустриа" чак 6,7 млијарди евра.
Истовремено ступило је на снагу и проширење обавезе ношења заштитне маске, на све продавнице, јавном превозу, као и таксију или другим возилима која комерцијално превозе путнике. Такође омогућено је и отварање савезних паркова у Бечу, који чине 230 од укупно око 12.500 хектара јавне зелене површине града.
Уколико прва фаза постепеног попуштања рестрикција не буде негативно утицала на стопу раста броја инфицираних, планирано је да се од 2. маја отворе све друге продавнице, то јест и тржни центри.
Српском сељаку сваки минут на њиви драгоцен: Ко ће сејати кромпир кад полицијски час наступи
Радници пријављују послодавце: Делили отказе, нису им давали заштитну опрему и превоз
Име зараженог у фирми НЕ СМЕ ДА СЕ ОБЈАВЉУЈЕ: Подаци не смеју бити јавни
БЕЗ ДОЗВОЛЕ КОМИСИЈЕ: Влада дозволила продужавање уговора радницима који нису запослени за стално
Ђорђевић: Неће доћи до знатног повећања броја незапослених