Министар Ђорђевић изјавио: 250 милиона за преквалификацију грађана за ИТ
Потребно нам је што више извођача обука, јер имамо велико интересовање грађана
Процењује се да у Србији недостаје око 15.000 ИТ стручњака, зато Влада Србије наставља са програмом преквалификација за ИТ, а за који је у овој години издвојила 250 милиона динара, изјавио је данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.
Прочитајте и:
Министар је додао да је тренутно у фази расписивање тендера за извођаче обука, те позвао све образовне институције, невладине организације, институте и компаније да се пријаве за обучавње будућих јуниор програмера.
- Потребно нам је што више извођача обука, јер имамо велико интересовање грађана. Одвојили смо и доста новца и волели бисмо да сви који се јаве добију могућност да се преквалификују - рекао је Дорђевић.
Подсећа да је прошле године у пилот фази пројекта 100 полазника прошло обуке, као и да већина њих данас ради на програмерским позицијама у ИТ индрустријама.
Такође, у другој фази пројекта, која је почела у јануару, обезбеђене су праксе за више од 700 полазника, поручио је министар, и најавио да је новим циклусом преквалификације за ИТ планирано 775 полазника, а у неким наредним фазама и до 1.500.
- Биће места за све, а верујем да ће успех првих 100 полазника овог програма који су запослени мотивисати још више људи да се пријаве. Осим тога, сви који се двоуме морају да знају да је ИТ област добро плаћена, као и да до посла могу доћи стицањем знања о трошку државе - подвукао је Ђорђевић.
Полазници ће на курсевима моћи да науче основе програмских језика Јава, JavaScript, ПХП или Нет framework, али и о осталим програмским језицима и базама података које су им неопходне да би стекли довољно знање за запослење.
Ђорђевић је истакао да већ постоје људи са предзнањима из информационе технологије, те да ће од њихових предзнања зависити врста обуке и преквалификације.
Програм преквалификација за ИТ сектор креиран је на основу истраживања које је Министарски савет за информационе технологије и иновационо предузетништво покренуо заједно са Инфостудом у јануару 2017. године, а чији резултати су показали да 118 ИТ компанија планира да у наредних годину дана запосли чак 961 јуниор програмера.