ВАШ ШЕФ НИКАКО ДА СЕ СЕТИ ДА ВАМ ПОВЕЋА ПЛАТУ? Ево како да добијете оно што заслужујете!
Већ дуже време се осећате као да шеф за којег радите просто не види колико сте вредни и колико својим радом доприносите целој фирми. Очекујете неку награду за то у виду повећања плате, али ништа од тога.
Припремате се да обавите један разговор са њим, како бисте га питали да ли је могуће да то и буде остварено, али не знате како. Бојите се да га не увредите или да не буде да сте незахвални. Јако је мала граница између тога да покажете да заслужујете више и тога да сте себе преценили. Зато ће вам ових пар савета сигурно помоћи да у томе не погрешите.
ЖЕЛИТЕ ДА ДАТЕ ОТКАЗ, АЛИ НЕ ЗНАТЕ КАКО? Уз помоћ ових савета то ће вам бити много лакше
ИМАТЕ РАЗГОВОР ЗА ПОСАО? Примените ова правила и прикажите себе у најбољем светлу!
НОВИ ПОСАО, НОВИ ЉУДИ! Како да будете добар, али не и наиван колега?
Одаберите право време за овај разговор
Треба да подесите свој захтев са позитивним финансијским пословањем компаније. Дакле, можда треба питати за повишицу на почетку фискалне године или када мислите да ће ваш послодавац лакше рачунати вашу повишицу као још један финансијски фактор. Будите са колегама из кадровске у коректним односима и питајте их када би била најбоља прилика за овај разговор.
Такође, пратите и расположење свог шефа и распитајте се да ли је неко у скорије време тражио исто, јер ако му у пар дана дође неколико запослених који тражи повишицу, сигурно је да неће имати за све разумевања. То важи и за моменат ако је имао неких проблема у фирми или је управо завршио тежак састанак који није баш имао позитиван исход, НИКАКО не разговарајте тада. Сигурно је да ће вас одбити.
Тражите повишицу након неког већег достигнућа
Када добијете важан задатак, прихватите га. Немојте после првог успешно обављеног задатка тражити повишицу, али већ после другог можете о томе да размишљате. Ако вас је шеф поново ангажовао да му завршите битан посао, онда је сигурно задовољан како сте то урадили, што значи да цени ваш рад. Зарадите на импулсу својих успеха, али унапред смишљајте стратегију за тражење позиције да бисте се нашли у идеалној позицији да питате шефа за заслужено подизање примања.
Припремите говор за састанак
Не улазите на састанак празних руку, и без претходне припреме. Смислите листу конкретних разлога зашто заслужујете повишицу, запишите је, и прођите кроз њу да бисте осигурали самопоуздан и убедљив наступ. Можда поред тих својих разлога желите да поменете да сте у последње време имали више одговорности на послу, додатне задатке, да сте успешно усвојили нове стратегије и привели крају пројекте, и које планове имате да у будућности побољшате успешност свог сектора.
Размислите о томе да свој план откуцате и одштампате за свог шефа, да може да га прегледа и размотри са другим супервизорима ако је потребно.
Цените свој рад
Уколико сте одлучили да тражите повишицу, немојте после од ње да одустајете. Ако вам шеф каже да не може да вам повећа плату реците да ћете бити принуђени да тражите други посао и да сте хтели да останете за исти новац, онда не бисте ни tražilli повишицу. Ако ни тада не одлучи да вам изађе у сусрет, највероватније никада и неће јер не цени ваш рад.
Информишите се колико се плаћа у другим фирмама то што радите
Добро се распитајте колико ваше колеге из бранше имају плату и то реците у току разговора. Представите свој посао као веома цењен и значајан за цео успех фирме. Ставите вашем шефу до знања да сте се распитали.
Треба да вас вреднују на начин на који то чине другим људима из ваше бранше. Није важно колико сте зарађивали на свом првом послу или колика вам је плата била на претходном. Ви имате тржишну вредност, баш као и ваша кућа или аутомобил, односно рачуницу о томе који посао колико ефикасно обављате и доприносите послодавцу. Дакле, не обазирите се на прошлост или неке друге ситнице које су небитне. Вас треба да плаћају по вашим способностима, образовању, вештинама и тако даље.