Станова за издавања на дан сваким даном све више, а колико је све то исплативо?!
Имате стан, мало га средите, опремите, кренете са издавањем и ето лаке зараде. То мисле сви који читају медијске наслове о све чешћем издавању некретнина по принципу "стан на дан". Истина, у теорији то звучи идеално, али да ли је заиста све тако једноставно?
Ако мало претражите сајтове видећете да су преплављени понудама станова који се издају на дан, чак толико да је немогуће не запитати се да ли је то заиста тако уносан посао како се прича.
ЗА ЊИХ ЈЕ ДОЛАР ПРОШЛОСТ: Индија и Иран потписали споразум о преласку на нови платни механизам
- Пре једно седам, осам година ово је заиста био веома исплатив посао. Није било пуно апартмана, понуда хотела је била слаба. Људи су схватили да ће број туриста расти и свако ко је имао сутерен, поткровље, стан који је наследио и слично, одлучио је да то мало нашминка и огласи преко интернета. Поред тога, у међувремену је отворен и велики број хотела, мотела, хостела... Тиме смо дошли до тога да у Београду имамо велику понуду смештајних јединица, док је потражња за смештајем скоро дупло мања. Тако да не, ово никако није лака зарада - каже један Београђанин који се бави издавањем апартмана на дан, а који признаје да се и сам "упецао" на причу о лакој заради, што га је пре годину дана и охрабрило да уђе у ову пословну авантуру.
Како каже, његова предност је била то што има стан у центру Београда. Отишао је у банку, подигао кредит, реновирао стан и кренуо са радом.
- Јако је било тешко у почетку, ништа нисам знао, нисам имао кога да питам. Временом сам упознао људе из те бранше, али су они своја искуства и "форе" чували строго за себе. Данас имам осам апартмана, али како је дошло до презасићења тржишта, изгледа да ћу их имати све мање.
Искуство нашег саговорника говори да, ако желите озбиљно да се бавите овим послом, потребна су и велика улагања. Нека оквирна цифра креће се око најмање 5.000 евра, с обзиром на то да ћете највероватније морати да реновирате стан, опремите га тако да госту буде пре свега удобно, купите намештај, пешкире, постељину, грејна тела уколико стан није прикључен на централно грејање, клима уређаје, посуђе... Али ту улагањима није крај. Тек када крене посао, постанете свесни трошкова који често, нарочито у почетку, превазилазе зараду.
- Сваког месеца рачунајте на трошкове као што су струја, вода, комуналије, прање постељина, куповина потрошног материјала, порез на имовину... Да бисте разрадили посао морате цене да спустите на минимум. Тако долазите и до првих оцена гостију које су веома битне. Оквирна цена за ноћ у Београду износи 35 евра, просечан број ноћења 1,8 одсто, док је просек попуњености апартмана на годишњем нивоу 15-ак дана месечно... Самим тим, рачунајте да је потребно најмање годину дана да почнете да долазите до жељеног броја ноћења и неке зараде - наставља причу власник апартмана.
Тако, на пример, за апартман од 40 метара квадратних месечно можете зарадити 600 - 1.000 евра. Од тога ћете за чишћење морати да платите 60-100 евра, на прање постељина оде 40-60 евра, на рачуне око 100 евра, потрошни материјал месечно кошта око 30 евра. Често имате и непредвиђене трошкове - кварови, ситуације када гост нешто поломи (намерно или ненамерно), затим трошкови горива ако не живите у близини апартмана, јер сваког госта неко мора да дочека, али и да испрати.
- И нико ту не урачунава најважнији трошак, а то је ваше време. То је огроман трошак, имајте то у виду. Ово је посао који радите 24 сата дневно ако желите да будете успешни - каже он.
Већина станова који се издају по ситему "стан на дан" и даље се налази у сивој зони, тако да не постоје тачни подаци о броју оваквих смештајних јединица у Београду. Ипак, они који су решили да ово буде њихов примаран посао, свесни су да ће, ако већ то нису урадили, морати да легализују своје објекте. А да би то урадили морају да ураде категоризацију апартмана, пријаву боравка госта, плате боравишну таксу за госте и наравно плате порез.
- Ово је наравно јако компликовано и одузима много времена. Довољно је да кажем то да само да пријавите боравак госта морате да попуните бели картон, узмете пасош од госта, однесете га у МУП где морате приложити и доказ да сте власник некретнине у којој ће боравити гост (власнички лист) и вашу личну карту најкасније 48 сати од тренутка када гост уђе у републику Србију. Дакле, наоружајте се временом и стрпљењем - каже власник апартмана.
Поједностављивање процедуре
Ипак, како најављују из Министарства трговине, туризма и телекомуникација за еКапију, ускоро ће све ове процедуре бити значајно поједностављене увођењем услуге Е-турист.
- По први пут у новијој историји Србије створили су се услови да се туризам и угоститељство системски регулишу са два засебна закона - Законом о туризму и Законом о угоститељству. Неки од циљева Закона о угоститељству су борба против сиве економије и унапређење пословног амбијента за физичка лица пружаоце услуга смештаја. На овај начин испуниће се вишегодишњи захтеви да плаћају паушални порез што је већ пракса и у региону. Износ пореза би требало да буде у висини од 5 одсто од просечне бруто зараде у Србији у претходној години помножено бројем лежаја (максимално до 30) у зависности од категорије туристичког места. Намера је да легално раде током целе године уз релативно ниске обавезе. Ове наведене мере у погледу паушалног плаћања пореза предмет су Закон о изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана који је тренутно у скупштинској процедури - наводе из Министарства.
Као још једна од олакшица, Законом о угоститељству предвиђено је да ће они који се баве овим послом моћи да пружају угоститељске услуге без посредника.
- Такође, Законом о угоститељству увешће се Централни информациони систем (Е-турист) у области угоститељства и туризма као јединствен и централизован електронски информациони систем, који ће садржати све релевантне податке о пружаоцима услуге смештаја и објектима за смештај, преко кога ће се вршити њихова евиденција и уносиће се други подаци који ће бити важни за унапређење промоције и резултате српског туризма. Оба нова закона Влада је упутила Народној скупштини на усвајање и тренутно се закони налазе у скупштинској процедури. Чим ступе на снагу створиће се правни оквир за реализовање свих наведених мера - кажу нам у Министарству туризма.
У циљу сузбијања сиве економије прописује се и то да ће се свако издавање смештаја на период краћи од 30 дана сматрати пружањем угоститељских услуга смештаја.
Срби, зарадите и до 700 евра дневно! За овај посао вам не треба диплома, а новац "само капље"!
С обзиром на то да се већина апартмана који се издају на овај начин налази у приватним становима, поставља се питање како ће моћи да се врши инспекција оних који раде нелегално. Из министарства кажу да управо овим законским решењима настоје да регулишу проблем сиве економије. Инспекција физичких лица која нелегално издају своје станове поверена је локалним самоуправама. Онима који и даље буду решили да издају станове без пријаве, прете и новчане казне, чији максималан износ за физичка лица која раде у сивој зони износи од 130 до 150 хиљада динара.
БОНУС ВИДЕО: Путин нам препоручује СМЕРЧ и ПАНЦИР!