НЕЗАПОСЛЕНОСТ ПАДА, ПРОСЕЧНА ПЛАТА РАСТЕ: Добри економски показатељи привредних кретања у Србији
Први мај, међународни празник рада у Србији дочекујемо са 568.500 пријављених на евиденцији Националне службе запошљавања, што је најмањи број незапослених последњих деценија.
Истовремено зараде у Србији су међу најнижима у Европи, а многи одлазе на рад у иностранство. На рад у иностранство највише одлазе медицински и грађевински радници, електричари, возачи, кувари, конобари, а од високо образованих лекари, преводиоци, ај-ти стручњаци, машински и грађевински инжењери. Влада Србије основала је Координациони тим за праћење економских миграција да би смањили број људи који одлазе у иностранство, и вратли наше грађане из дијаспоре у Србију.
Нема тачног податка колико се људи годишње исељава из Србије. Према подацима Организације за економску сарадњу и развој у 2014. и 2015. години Србију је напустило 117 хиљада становника.
ИНВЕСТИЦИОНА БОМБА! Немачки АВИО-ГИГАНТ слетео у Србију, ово нас лансира у ВИШУ ЕКОНОМСКУ ЛИГУ (ФОТО/ВИДЕО)
Налетели сте на ЖИВОТИЊУ и оштетили ауто: Возачи, имате право на НОВЧАНУ НАКНАДУ, а ево како да је добијете!
Срби, аустралијски бизнисмен вам нуди плату од 32.627 евра, плаћа путовања, смештај и здравствено: Само је потребно да имате ове особине!
Према подацима легалних приватних агенција за запошљавање 6,5 хиљада прошле године отишло је у иностранство да ради а синдикати тврде да их је отишло десет пута више – око 70 хиљада. Координационо тело Владе за праћење миграција, формирано у јануару, треба да донесе стратегију и акциони план за решавање тог проблема.
- Задатак самог координационог тела је да заустави економске миграције, да задржимо, успоримо, не зауставимо већ успоримо економске миграције, потом да наша дијаспору односно наше људи који су отишли на рад у иностранство вратимо назад у земљу и да привучемо светске експерте - објашњава државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Бојана Станић.
Има и више посла и нових радних места, истичу у НСЗ. Очекују да се прошлогодишња стопа незапослености од 12,9 одсто ове године смањи на око 10 одсто. Прошле године посао је кажу, добило 260 хиљада људи.
- 51.700 лица је у првом кварталу 2019. године нашло запослење и верујемо да ће се ова цифра од 260 хиљада и у 2019. генерално бити већа имајући у обзир да следе сезонски послови и уопште ситуација у земљи - наводи заменик директора Националне службе за запошљавање Петар Јарић.
Синдикати пак тврде да радници напуштају земљу због немогућности да добију сталан посао, заснују породицу и живе од сопственог рада. Минимална зарада коју је према подацима синдиката лани примало 350 хиљада запослених, не може да покрије ни минималну потрошачку корпу
- Просечна плата је на висини, негде у прошлој години 420 евра а потрошачка корпа је била 30 одсто већа. Значи да радник који има просечну плату није у могућности да обезбеди оно што је потребно за породицу - каже председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић.
ШАНСА ЗА МЛАДЕ ПРАВНИКЕ! Велики САЈАМ ЗАПОШЉАВАЊА на Правном факултету у Београду
Аустрија објавила листу од 45 занимања за која им фале радници: Ово су УСЛОВИ које Срби морају да ИСПУНЕ да би се ЗАПОСЛИЛИ!
СТЕФАНОВИЋ НАЈАВИО НОВА РАДНА МЕСТА - Посао за још 140 чланова породица погинулих и рањених припадника МУП-а!
Колективни уговори који штите и повећавају права радника, постоје само у Јавном сектору, а у реалном сектору закључен је само један, са путном привредом. Штрајкује се углавном због ниских зарада, као што је било у Поштама Србије, а већина послодаваца не преговара са радницима па се штрајк, попут оног у Републичком геодетском заводу продужио на неколико месеци.