Она бира раднике на крузерима: За Србе каже да су СЈАЈНИ, са изузетним вештинама
Деби је открила шта прво уочи на кандидату
Британка Деби Вивер је шефица међународне регрутације за компанију "Стајнер" (Стеинер), која се деценијама успешно бави запошљавањем људи у спа-центрима на најлуксузнијим крузерима. За Српски телеграф открива какав је рад на броду, на који начин бира потенцијалне кандидате и какво је Србија тржиште за младе људе спремне да се отисну преко океана и одлично зараде.
Прочитајте и:
Она је открила да је и самам радила на броду, те је описала како је до тога дошло:
- Пријавила сам се са 19 година јер сам имала велику жељу да као фризерка радим на броду. Први уговор био ми је на 12 месеци, после тога сам се вратила кући. После пола године сам опет отишла на брод и тамо остала наредних десет година.
Тадашњи кастинг, пре 26 година и тадашња аудиција коју је она прошла није се много разликовала од данашње. Разлика је само у томе што су се генерације промениле. Како каже, данас имамо тзв. миленијалце, који су пуни самопоуздања, вешти и усмерени на себе, што је веома важно за овај посао.
Као неко ко се највише пита ко ће бити запослен на крузеру, Деби је открила шта прво уочи на кандидату:
- Пре свега личност. Можете да имате све вештине и знања, али ако не умете да комуницирате на начин да испољите своју личност, онда је све узалуд. Овај посао стварно није за тихе и стидљиве људе, самопоуздање мора да буде веома изражено.
На питање колико се у спа-центрима на броду може зарадити,. Деби каже:
- Своје клијенте никада не лажемо када нас питају за плату коју могу да очекују. Међутим, небо је граница! Не постоји лимит преко ког се зарада не може прећи. Прилика на броду је одлична да се заради и треба је максимално искористити. Дешава се да се са крузера радник врати кући са зарађених 40.000 долара
Како каже, много очекује од радника, али највише цени самопоуздање и искуство, које су драгоцене. Осим тога, жеља за радом је међу особинама које такође изузетно цени зато што рад на броду није нимало лак. То није одмор, те открива да се дневно се ради 12 сати, због чега свако мора да буде високо мотивисан у сваком тренутку током радног времена.
На питање колико брзо неко ко је вредан може да напредује у раду на броду, Деби открива:
- Све је то индивидуално, али се заиста може напредовати брзо. После првог уговора, који траје девет месеци, на било којој да сте позицији, својим марљивим радом можете догурати до менаџера. Ја сам један од најбољих примера пошто сам на брод дошла као фризерка.
Она у разговору открива и какви су Срби као радници.
- Сјајни су и напорно се залажу да успеју у послу. Уверила сам се колико су њихови потенцијали са којима крећу да раде заиста огромни. Много је спа-менаџера и радника у спа-центрима из источне Европе, а то су послови који изискују вредне људе. Србија је фантастична за нас зато што се појављују кандидати са изузетним вештинама и из ваше земље сваке године стиже завидан број младих људи - каже Деби.
Она истиче да јој искуство говори да су радници на броду због неуобичајеног живота и система рада ипак срећни људи.
- Све време путујете и радите, а уједно стичете непроцењиво искуство. Заиста се може уживати у плодовима рада иако је посао напоран. На броду ћете сигурно стећи пријатеље за цео живот јер истовремено инвестирате и у пословну и у приватну сферу своје личности.
Рад на бродовима прате гласине да се тамо израбљују људи. Деби објашњава:
- Нисам упозната са таквим причама, али могуће је да их има. Најбоље је да свако ко сумња у неке незаконите ствари провери на друштвеним мрежама, где велики број људи дели своја искуства. Компанија за коју радим на бродовима послује више од 40 година и то је можда најбољи доказ да је реч само о гласинама - закључује Деби.