Они ће бити МОТОР СРПСКЕ ЕКОНОМИЈЕ: Још више ученика на дуалном образовању, праксу нуди чак 880 компанија
Просечна старост грађевинца у Србији је око 55 година, а притом на градилиштима широм земље недостају сви профили радника.
Слична прича је и са недостатком професионалних возача, пекара, заваривача, армирача, кројача, шивача... Због недостатка квалификованих радника који су већ неколико година на листи дефицитарних занимања, послодавци често запошљавају мајсторе пред или у пензији или оне без довољних квалификација.
У Србију долазе компаније које имају савремену технологију и у складу са тим траже одређене профиле радника, које на српском тржишту све теже налазе. Како се очекује да стране фирме наставе са улагањем у Србију јасно је да се морају припремати "нови" радници, односно да млади морају да се образују за занимање које ће им гарантовати радно место.
Жене у бизнису, колико је тешко опстати? Србија напредна у пољу женског пословања
Ова врста бизниса све популарнија у свету и СРБИЈИ: Следите кораке и уз минимална улагања ОСТВАРИТЕ САН
14.000 ДИНАРА ВИШЕ! У наредних месец дана стиже повећање за око 3.400 наших грађана!
Дуалним образовањем до сада су била обухваћена 33 образовна профила у оквиру којих се школује око 4.500 ученика. Њима је омогућено да практичну наставу обављају у 600 компанија. Од ове школске године, јер пуна примена Закона о дуалном образовању почиње 1. септембра, процењује се да ће 6.290 ученика – од чега 3.500 старих и 2.790 нових, похађати теоријску наставу у једној од 72 средње школе у Србији, док ће се практични део наставе за један од 36 дуалних профила обављати у 880 компанија - 600 старих и 280 нових. За годину дана више од 280 компанија укључило се у дуално образовање, јер су се и саме суочиле са чињеницом да квалификоване и потребне радне снаге нема и да је морају "сами" створити.
Како би се образовали кадрови који већ дуже време недостају на српском тржишту рада, пред свршеним основцима у наредној школској години наћи ће се понуде за школовање пекара, модних кројача, кувара, индустријских кројача, конобара, оператера за прераду метала, зидара, месара, индустријских механичара, посластичара, бравара... Остаје да се види колико су млади спремни да изаберу занат као будуће занимање, јер пракса из претходних година показује да интересовање за неке од њих није било.
Желите да живите као у бајци? Појавио се ОГЛАС ЗА ПОСАО ИЗ СНОВА: Време је да се пријавите!
МЕДИЦИНАРИ, ПОЖУРИТЕ: Продужен рок за пријаву и учешће у акцији ЗАПОШЉАВАЊА најуспешнијих ученика!
ПОТРЕБНИ РАДНИЦИ, а услови су и више него добри: Месечна зарада у овом спрском граду 70.000, а нема ко да ради!
У свим овим средњим школама у Војводини повећан је обим практичне наставе, односно учење се паралелно одвија у школама и компанијама. Ученици другог разреда проводе два, а у трећем три дана недељно на пракси, док су компаније у обавези да имају запосленог задуженог за рад са ученицима. Поред тога, млади који одлуче да се образују за неки од понуђених заната у оквиру дуалног образовања добијају новчану накнаду која износи 70 одсто од минималне цене рада по сваком сату проведеном на практичној настави, осигурање за случај повреде на раду и покривају им се трошкови превоза и исхране.
Треба истаћи и то да у дуалном образовању послодавци код којих ученици обављају практични део наставе нису обавезни да их након завршетка образовања запосле. Уз то, ни сами ученици који заврше занат у дуалном образовању немају обавезу да остану у компанији у којој су били на пракси, односно могу да наставе са даљим школовањем или да се запосле код другог послодавца.