ПАНДЕМИЈА ПОВЕЋАЛА РАДНО ВРЕМЕ МНОГИХ ЗАПОСЛЕНИХ: Ко је радио највише и где су Срби на листи?
Аустријанци су мање радили пре пандемије, а идентично прошле и ове године
Рад на даљину не доноси само неке бенефиције радницима, већ и послодавцима. Током пандемије се испоставило да запослени, у просеку, раде до три сата дуже у раду од куће.
Границе између пословног и приватног живота нису биле довољно јасне, а нису ни сада. Шефови од неких радника очекују сталну доступност, баш зато што су код куће, посебно када је био карантин.
ЦЕНЕ ХРАНЕ ДОСТИГЛЕ СЕДМОГОДИШЊИ МАКСИМУМ: Које намирнице су највише поскупеле ове године?
ПЛАЋАЊЕ У КЕШУ ИЛИ КАРТИЦОМ: Зашто неки трговци у Србији још увек не прихватају други начин плаћања?
ОБАВЕЗА ЗА СВЕ: Зашто је важно да се сваки произвођач упише у Виноградарски регистар?
С једне стране су става да радници треба дуже да раде - јер су привилеговани да седе код куће, а са друге стране, знали су да људи немају много избора где би ишли и шта би радили после посла.
Дакле, радно време од 09 до 17 сати почело је да губи своје обрисе, док је проверавање мејлова усред ручка или током ноћи - постало уобичајена пракса. Блумберг се тиме позабавио мало детаљније.
У обзир су узели САД и неке земље Европе и поредили колико су радници били активни пре пандемије, колико у периоду од марта до априла 2020, а колико у јануару 2021. године. Ово су резултати истраживања:
Радници из Северне Америке (САД и Канада) и Велике Британије радили су најдуже, око 2,5 сати дуже у раду на даљину, него иначе.
Аустријанци су мање радили пре пандемије, а идентично прошле и ове године. Белгијанци су у јануару 2021. радили мање него пре корона кризе, али су од марта до априла 2020. радили знатно више него икада. Данци тренутно раде исто као и пре кризе, дакле, вратили су се на стари темпо. Више су радили у пролеће лани.
Занимљиво је и то да су Италијани исто радили пре короне и у марту/априлу 2020, али зато сада раде доста дуже. С друге стране, Французи су највише радили на пролеће 2020. Ипак, нису се још увек вратили на стари ниво: у јануару 2021. су радили мање него лани, али свакако више него 2019. године.
Холанђани су такође мање радили пре пандемије, а од марта и априла 2020. до сада држе исти интензитет рада. Код Шпанаца је било променљиво: највише су били активни пролетос, сада раде мање, али опет дуже у односу на период пре короне.
Ево како то изгледа у радним сатима по дану:
Аустријанци су пре кризе радили око девет сати дневно, а од тада раде између десет и 10 и по сати. Белгијанци су пратили сличан темпо до јануара 2021, када су у просеку радили осам сати дневно.
Канађани и Британци су пре кризе радили око девет сати, а Американци осам сати дневно, али се то променило када је наступила пандемија. Од тада све три нације раде "добрих" 11 сати дневно.
Данци су пре кризе радили 9 сати у дану, баш као и Холанђани. Први сада раде исто толико, а у марту/априлу 2020. су радили више од 10 сати. Холанђани су такође радили 10 сати пролетос, и то се није променило до јануара 2021.
Французи, Шпанци и Италијани су пре кризе радили осам сати. Потом су први и други у марту/априлу 2020. радили чак 10 сати, док код Италијана није било промена. А како је сада? Радници из Француске и Италије раде око девет сати дневно, а Шпанци мало мање.