Петорица Срба отишли на село и засадили ове саднице: Плодове ће чекати пола деценије, али су све већ продали
Петорица задругара ушла у бизнис
Првом роду могу да се надају тек за пет година, а стаблима пуним плодовима тек за деценију. И тај податак, петорицу младих Крагујевчанина, није омео да покрену узгој лешника и оснују Земљорадничку задругу специјализовану за ово коштуњаво воће. Како кажу предраг Рмуш, Срђан Новчић, Вук Василић, Славиша Миликић и Душан Алексић већ су договорили откуп првих плодова са италијанском компанијом.
Да ли знате шта су МУТАВЏИЈА или РАБАЏИЈА? Ево листе ЗАНАТА који ИЗУМИРУ, а невероватно су корисни
Грађани, лепе вести, држава нам поклања 5.000 динара за одмор! Влада издваја ДОДАТНА СРЕДСТВА за ваучере
ЕВО КАКО НАС ПОТКРАДАЈУ У СУПЕРМАРКЕТУ: Купац хтео да измери јабуке, али вага је КРИЛА НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ
У Десимировцу, првом селу до центра шумадијског округа, Петар Рмуш (32) засадио је први хектар под леском, а све је спремно за садњу још пет. До краја наредне године под овом воћком петорица произвођача имаће око 16 хектара. А двоипогодишњи Јаков, Петров и Сањин син, повећао је укупан просек задругарског подмлатка, па сада њих петорица имају једанаесторо деце.
- За њих ово и радимо, јер ће наше газдинство постати уносно тек када нам стигну и унуци – каже Рмуш, иначе графички дизајнер који се школовао на уметничком факултету у Руми: - А оно што нас је највише приволело овој причи је да засади који су једном подигнути, живе 100 година. Да би се започео овакав бизнис, осим великих улагања неопходно је и стрпљење да се уложени новац врати. У подизање овог засада уложио сам 65.000 евра. Осим набавке садница и припреме земљишта, потребни су и механизација, трактор, фреза, ограда, бунар за подземно наводњавање.
За разлику од Предрага који је одрастао у малој средини, остала четворица уживају што ће побећи од градске гужве, па су им парцела лешника на имањима у околини Крагујевца и посао и мелем за душу. Срђан Новчић, који је и председник Задруге, своје имање наводњава компјутерски. Док наводњавање кап по кап кошта 2.000 евра по хектару, подземно је двоструко скупље!
- На шест хектара стаје 6.000 засада, на сваком хектару око 444 саднице. Циљ је да за пет година принос буде пет тона по хектару. Тренутни просек у Србији је 1,3 тоне по хектару. Наше засаде редовно оболазе аграрни стручњаци, саветују нас и обучавају како треба узгајати лешнике. Циљ нам је да једног дана будемо озбиљни, али и да покренемо сопствену прераду.
Петорица задругара део су статистике по којој је у Србији током 2019. године 5.640 газдинстава гајило лешнике. Како у Министарству пољопривреде кажу, број корисника и површина под новим засадима расте из године у годину. Укупна производња лешника претходне године износила је 5.428 тона, што представља повећање од око 29 одсто у односу на 2017. годину.