ПОТРАЖЊА ЗА СЕЗОНЦИМА, ДОБРЕ НАДНИЦЕ И УСЛОВИ РАДА: Дневно могу да зараде између 1.600 и 2.500 ДИНАРА
Неколико стотина сезонаца из Куле ради на пољима и у воћњацима у Бачкој. До посла се долази преко агенција, а надница од 1.600 до 2.500 динара.
На пољима и у воћњацима у Бачкој ради неколико стотина сезонаца из кулске општине, који су, за разлику од претходних година, пријављени и осигурани. Запослени су преко овлашћених агенција, уз ангажовање груповођа, који су ранијих година уговарали радове директно с послодавцима. Зависно од врсте послова и фирме или газдинства, код којих раде, сезонци дневно зарађују од 1.600 до 2.500 динара.
Водич за будуће предузетнике: Уз ових пет савета ЗАРАДИТЕ ДОДАТНИ НОВАЦ
Пазите шта радите на послу: Опрезно с порукама које шаљете шефу и заборавите на емотиконе
Грађевинац хтео да покаже ћерки шта значи "Инфлуенсер", па развио одличан бизнис (ФОТО)
Највише радника предводи Гордана Миленковић из Црвенке. Она је обезбедила посао за 202 сезонца, која тренутно раде у воћњацима у Алекси Шантићу и Црвенки и у повртњацима у Руском Крстуру.
- На плантажи код Сомбора, које је у власништву једне италијанске компаније окопава се, плеви и загрће лешник. Сатница је 230 динара, а ради се осам сати на дан. Исплата је сваких десет дана. Изузетно добра сарадња траје четири године - предочава Миленковићева.
Она истиче да на плантажи лешника за сезонце има посла 10 месеци у години. Друга група њених радника упослена је у Црвенки на резидби и окопавању стабала јабука у воћњаку једног кулског предузетника. Они раде за сатницу од 200 динара. За 20 динара више по сату сади се паприка у Руском Крстуру.
Код чувених паприкара у овом селу посао је нашло и 55 радника. За сатницу од 200 динара они су брали јагоде и окопавали парадајз у Бачкој Паланци, а за 30 динара по килограму, тренутно беру трешње у Каравукову код Оџака.
- За оног ко хоће да ради, увек има посла. Међу сезонцима које водим највише је незапослених, али има и пензионера и оних који раде у фирмама, где примају минималце. Агенција не дозвољава једино да сезонске послове раде инвалидски пензионери - наглашава Штрангарова.
Брачни пар груповођа из Сивца, успео је ове сезоне да скупи 35 радника, који су управо завршили бербу јагода у Бачкој Паланци, где ће од данас (понедељка) почети да беру вишње за 20 динара по килограму.
Многи који су радили као сезонци у пољопривреди запослили су се у новоотвореним фирмама у Кули. Они који су нам остали верни раде, не изостајући ниједан дан у месецу - каже Бошковић.
Милош је хтео да буде ПРОФЕСОР, али посла нема: Сада живи на селу од ЈАГОДА које сам узгаја
Вучић у Зајечару открива КОЈА ВЕЛИКА ФАБРИКА ДОЛАЗИ У ТИМОЧКИ РЕГИОН! Запослиће више од 2.000 људи!
ПРОДУЖЕНИ ВИКЕНД ЗАУВЕК! УСКОРО ЋЕ РАДНА НЕДЕЉА ИМАТИ САМО ЧЕТИРИ ДАНА! Нове промене доносе револуцију у раду!
Већину сезонских радника у кулској општини чине жене. У групи Гордане Миленковић највише је радника од 45 до 55 година, који, према њеним речима, имају најбољи учинак. Бошковић хвали и своје раднике који имају више од 70 година. Он прича да су на брању јагода у Бачкој Паланци били и супружници од 82 и 83 године, којима је, због старости, агенција забранила да даље долазе, иако су добро радили.