Срби хрле да раде у ОВУ ДРЖАВУ: Иако је сатница 2 и по евра, радници су презадовољни!
Рад у иностранству за многе је једино решење
Некада су наши радници на привремени и повремен рад одлазили у Западну Европу, данас је Источна за многе примамљива.
Посао преко агенције, око два и по евра на сат, 8 до десет сати рада на фабричкој траци - Ивани Војиновић је било довољно да са мужем оде три месеца да ради у Словачкој.
Повећана МИНИМАЛНА ЦЕНА РАДА у Србији: Влада испунила обећање
Очекује се ново повећање плата у јавном сектору, ево ЗА КОЛИКО!
- Једино је могуће да грађани наше земље без ЕУ пасоша оду у Словачку. Та земља је нас Србе прихватила, масовно одлазе. У суштини није то нека велика цифра, али у нашој земљи бога ми, нема ни тога. У суштини ви тамо немате људе из Београда јер ипак цена рада је негде као у Београду. И мислим да зато нема људи из Београда. То је Нови Сад, то је Лесковац, Ниш, Зајечар, много људи из нашег града је тамо било - прича једна радница из Зајечара.
Преко границе се тражи посао, на граничним прелазима се деле информације. Још летос је надлежно министарство почело да даје брошуре и дели савете.
- Немојте ићи преко посредника о којим не знате ништа, немојте ићи тамо где нисте потписали уговор на српском језику пре него што сте напустили земљу, немојте ићи док се не распитате која је висина ваше надокнаде - каже министар рада Александар Вулин.
Редовна плата, послодавци који поштују закон, бољи услови за живот разлози су зашто се и из Хрватске одлази на посао у друге чланице ЕУ. За рад у пабовима и складиштима Ирци тренутно траже 1500 радника.
- Моја је месечна плата била као овде за недељу дана, тако да нисам била толико задовољна. Ок сезонски се може зарадит, али зими не - каже радница из Хрватске.
- Бирокрација није компликована, овде вам је порезни уред, барем мени, најбољи пријатељ - наставила је.
Уместо у Немачкој или Француској све чешће место запослења радника из Србије постаје Словачка. Биљана Борзан је европарламентарка из редова хрватског СДП-а.
- Проблем о којем говорите није само проблем у Србији или у Босни, он је проблем и земаљама ЕУ. И у Хрватској се он догађа и у Словенији, и у Румунији, Бугарској, дакле свим сиромашнијим земљама рекла бих да је у ствари можда највећи проблем уз економију у ствари тај осећај недостатка реда у овим државама -
На привремени рад у иностранство прошле године из Србије званично је отишло 5.057 радника. Незванично много их је више. У земљи у овом тренутку легално послује 100 агенција за посредовање у запошљавању у земљи и иностранству.