Треба им 30.000 радника: Кувари, конобари, спремачице могу НА ОВОМ МЕСТУ наћи посао, зарада до 2.000 ЕВРА
Трбухом за крухом у планине
Радна снага с Јадрана сели се у Алпе. Туристичка је сезона при крају а куваре, конобаре, спремачице већ траже Аустријанци да би их запослили на скијалиштима. Потребно им је, процењује се, негде око 30.000.
Што сте радили, радили сте! Становници ОВЕ европске земље иду у пензију МНОГО РАНИЈЕ
ХОРОР ПРИЧА: Мирко је хтео да изда стан за 200 евра, а на оглас су му се јавили ПОДСТАНАРИ ИЗ ПАКЛА
Од уласка Хрватске у ЕУ више од 34.000 Хрвата затражило радне дозволе у Аустрији
Хрватски радници до 2020. године немају слободан приступ аустријском тржишту рада, па је потребно за запошљавање добити радну дозволу, на шта се чека неко време.
Када је у питању дефицитарна радна снага у угоститељству – то иде прилично брзо, заправо чим послодавац покаже интерес за запошљавање радника из иностранства. Од уласка Хрватске у ЕУ више од 34.000 Хрвата затражило је радне дозволе у Аустрији, што није ни чудно кад се зна да су плате радницима за исте послове које обављају у Хрватској тамо у просеку два пута веће.
- Потражња за радницима ових профила јако је велика. Расписани су конкурси за професионалце – квалификоване куваре, физиотерапеуте, масере, козметичарке, а што се тиче конобара и спремачица, ту докази о стручној спреми немају пресудну улогу, али свакако треба барем познавати немачки језик - каже Александара Бертелт из Пуле, преко које ће радници и ове године трбухом за крухом у планине.
- Највише је потражње за радном снагом у Салзбургу, Тиролу и Ворарлбергу, а мање у Корушкој или јужном делу Штајерске, где гости долазе због језера, а не ради скијања па се тамо главна туристичка сезона одвија лети. Интересантно је да се потреба за радницима у туризму у Аустрији зими и лети изједначила, што је тренд последњих година. Ради се шест дана у недељи, 54 сата, а слободан дан послодавци дају радницима по договору - каже она.
Висина плата зависи од многочега: од искуства радника и категорији објекта, јер није исто је ли у питању луксузни хотел или смештај с три звездице, и на крају – најважније је о којој се позицији и нивоу одговорности ради – помоћном кувару или неком ко је један од главних или његових заменика у кухињи.
Ипак, неки је просек од 1.600 евра до 2.000 евра, с тим да су радницима осигурани храна и смештај, а њихов ангажман траје шест месеци од првог новембра до краја априла, каже Бертелт.
Познавање немачког језика до нивоа Б1 важно је за оне који више комуницирају с гостима – на примере, за конобаре – други кандидати могу говорити језик до мере да им је то довољно да се снађу у комуникацији.
- Конобари могу јако добро зарадити и од бакшиша. У принципу, људи оду горе шест месеци, добро зараде, а мало потроше јер су им храна и смештај осигурани, а како раде шест дана недељно, заправо немају ни времена потрошити оно што су добили. Многи то искористе да науче или унапреде знање језика и стекну додатна знања, вештине, што ће им послужити у тражењу неког бољег посла - каже Бертелт.