БАНКАРСКЕ УСЛУГЕ НА КЛИК: Захваљујући модерној технологији, редови у банци ће бити прошлост
Савремене технологије условиле су развој дигиталне трансформације у свим сегментима живота, па тако и у сектору банкарства. Њиховим развојем отварају се нови канали продаје и испоруке банкарских услуга.
Основни чиниоци за остваривање успешне дигиталне трансформације су брзина, иновативност и флексибилност организације, као и постојање законске регулативе (усаглашавање са ЕУ директивама и стандардима). Техничко-технолошки посматрано, практично све је могуће реализовати, али постоји питање оправданости business цасе-а и трошкова. Унутрашња организација и људство ове интензивне промене могу испратити само уз добру пројектно оријентисану организацију, константно усавршавање кадрова, и користећи модерне пројектне методе (нпр. АГИЛЕ).
Да би се спровела дигитална трансформација потребно је да законодавство омогући стимулативни и модеран екосистем, а привреда ће пронаћи прави начин да дигитално трансформише своје пословање. Врло је битно и постојање симбиозе и сарадње између финансијских институција, као што су банке и fintech стартуп компанија, где, комбинацијом модерних технологија које носе fintech компаније и банкарском традицијом, сигурношћу и искуством у финансијској области, можемо креирати добре и корисне сервисе за добробит свих грађана.
Банкарство ће се све више ослањати на дигиталне канале
- Као пример успешне дигиталне трансформације можемо навести креирање и имплементацију дигиталне стратегије и акционог плана трансформације АИК Банке која је започета и још увек траје. АИК Банка је препознала потребу тржишта за овим савременим тенденцијама, због чега је, пратећи светске трендове у банкарству, у своју понуду уврстила еБанкинг и мБанкинг. Банкарство ће се у будућности све више ослањати на дигиталне канале, у чему ће предњачити електронско и мобилно банкарство, који корисницима штеде време и новац, и доступни су 24/7, кажу из АИК банке.
Улога државе од великог значаја
Такође, улога државних институација у процесу дигитализације није занемарљива, и односи се на, пре свега, доношење стимулативног привредног амбијента и модерне законске регулативе која већ постоји у развијеним земљама, а делом и код нас (закон о платним услугама, електронском пословању, електронском потпису, итд). Испуњење ових услова елиминише потребу за превеликим интервенционизмом од стране државе, привреда ће се лако уклопити, прилагодити и трансформисати своје пословање.
Када је реч о дигитализацији у Србији, можемо очекивати трансформације постојећег пословања, али и креирања нових производа за дигитално доба. Пословање банака у наредном периоду ослањаће се на дигиталне канале, док ће традиционалне експозитуре доживети трансформацију у правцу 24/7 самоуслужних зона.
Дигитална трансформација доноси револуцију
Акценат ће бити на контакт центру као „ хуб-у“ знања и искуства доступном целој пословној мрежи.Као пример можемо навести eCommerce сервис где мале и средње компаније у Србији, али и велике компаније могу продавати робу и услуге у иностранству, уз минималне трошкове развоја web портала, као и значајног смањење лагера и трошкова.
Овакви видови пословања представљају дигиталну трансформацију која подразумева револуцију у досадашњем начину пословања и доноси, пре свега брже, једноставније и јефтиније сервисе за становништво уз повећани ниво сигурности.
Контролишите свој новац online
Са стране компанија, представља велику прилику да пословање организују на ефикаснији начин, уз оптимизацију већине пословних процеса.
- У сусрет Недељи штедње с поносом истичемо да захваљујући савременим услугама АИК Банке, клијенти имају могућност уплата на штедњу путем електронског банкарства, као и да располажу средствима online и путем платних картица. На овај начин клијенти могу да уштеде време и контролишу своју штедњу са рачунара или мобилног телефона. Параметри АИК Банке, који је поред наведеног чине правим избором за штедњу, свакако су сигурност, солвентност, ликвидност, савременост, поузданост, доступност и флексибилност депозита, али и различити типови штедње прилагођени плановима и потребама грађана, кажу из АИК банке.