БиХ тражи кредит од ММФ-а: МИЛИЈАРДУ МАРАКА је "у игри", али постоји један проблем!
Федерација је, како ствари стоје, "загрејана" за кредитни аранжман
Босна и Херцеговина би требало већ почетком октобра да крене у преговоре са Међународним монетарним фонром (MMF) о новом кредитном аранжману.
ПРОИЗВОДЊА ДУВАНА У СРБИЈИ ЦВЕТА: Све више површина под овом биљком, а дуванџије се жале на МАЊАК РАДНЕ СНАГЕ
НИКО НЕ ЖЕЛИ ДА БУДЕ ПАСТИР У СРБИЈИ: Плата 60.000 динара, али нема ко да ради!
После откривања највеће банкарске тајне, потоп на берзама: Акције на двадесетдвогодишњем минимуму
За разлику од претходних година и путовања у Вашингтон, овога пута преговори ће се због пандемије коронавируса водити онлајн.
Последњи аранжман са ММФ-ом БиХ, односно њени ентитети као крајњи корисници средстава, потписали су 9. септембра 2016. године. Босни и Херцеговини тада је одобрено 543,5 милиона евра.
Због неиспуњавања преузетих реформи, никада нису повучена сва одобрена средства, па је аранжман са ММФ-ом прекинут у шестом месецу 2018. године. Тада је БиХ успела да повуче две транше од скоро 300 милиона конвертибилних марака (КМ), што је око 154 милиона евра.
Институције БиХ сада желе нови, проширени аранжман, али није прецизирано под којим ће тачно условима он бити одобрен.
Према информацијама листа Дневни аваз, челници ММФ-а биће врло ригорозни пре БиХ када је у питању нови кредит, указујући на то да одобрена средства овог пута морају пратити реформски процеси у БиХ, што у последњих неколико година није био случај.
Али, без обзира на услове и захтеве, власт у БиХ ће, према свему судећи, поново тражити скоро милијарду марака кредита, односно нешто више од 500 милиона евра. Средства која су добијена од ове институције у мају у износу од 330 милиона евра, а ради се о помоћи и опоравку од последица пандемије, већ су искоришћена за крпљење буџетских рупа.
Влада Федерације Босне и Херцеговине је одобрила 200 милиона марака, односно око 100 милиона евра, за помоћ кантонима и буџетима, а остали део за мере према приватном сектору.
Федерација је, како ствари стоје, "загрејана" за кредитни аранжман, док ни Република Српска, као ентитет и преговарач, нема ништа против новог задужења, али су свесни да се овим преговорима јачају институције БиХ, попут Централне банке, која је део Фискалног већа.
Властима БиХ проблем у преговорима може представљати чињеница да је одобрени кредит за помоћ у борби против коронавируса, одобрен у априлу, месецима био "закочен" због политичких трзавица на релацији СДА-ХДЗ.
Тада се месецима чекала гаранција Већа министара на кредит, која је више пута скидана са дневног реда седница. Тек након реакција из ЕУ и Амбасаде САД, кредит је постао оперативан.