ДА ЛИ ЋЕ НАМ ПЛАЋАТИ ЗА КУПОВИНУ НАФТЕ? Хронологија догађаја која је довела до негативне цене "црног злата" у свету
Компаније за производњу нафте у САД-у потенцијално би могле да изађу из пандемије без масовног банкротирања.
Шта се догодило са нафтом? Ово је питање које не се не поставља само данас када је нафта отишла у минус, већ питање које траје дуже од месец дана.
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
НЕВЕРОВАТНА СТВАР, ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ! ТРЖИШТЕ НАФТЕ СЕ УРУШАВА: Цена нафте пала испод 0 долара
НАФТА НИЈЕ БИЛА ЈЕФТИНИЈА У 21. ВЕКУ: Због пандемије управо забележена рекордно ниска цена ЦРНОГ ЗЛАТА
23. јануар: Вухан је блокиран због избијања корона вируса. Драконске мере изазвале су забринутост због потрошње нафте и индустријске производње, мада је у то време поглед био ограничен на кинеску домаћу потрошњу и са тим повезана питања испоруке ланца снабдевања.
14. фебруар: Прва смрт повезана са корона вирусом ван Кине, у Француској. Страх од глобалне пандемије почео је да прожима тржиште нафте.
5. март: ОПЕК је одржао ванредни састанак између својих чланица и чланова изван ОПЕК-а, пре свега Русије. Као држава која није чланица ОПЕК-а, Русија је држала већину преговарачке моћи у претходним годинама, као важан члан у одлучивању о питањима производње. Русија има нижи фискални степен од земаља са Блиског истока због свог рачуноводства и разнолике економије. Током година, Русија је била мање вољна да смањи производњу као меру за подстицање цене нафте.
8. март: Преговори ОПЕК и Русије су пропали. Русија сматра да ниједно смањење не би ублажило поремећаје потражње проузроковано ограничењем путовања. Арапи мисле да ће резање нафте пружити подршку тржишту.
Присиљавајући Русију да се врати пред преговарачки сто, ОПЕК је одлучио уместо тога да повећа производњу како би преговарачки улог био већи. Саудијска Арабија је најавила повећање производње нафте на преко 10 милиона барела дневно, уз горњу границу од 12 милиона барела дневно, што је капацитет Саудијске Арабије. Колективно, целокупна страна произвођача нафте створила је 28 милиона барела дневно - вишка.
Остатак марта: Током месеца марта ситуација са вирусом се значајно погоршала. Како је све више земаља запало у блокаду, страна потражња нафтног тржишта се зауставила. Током овог временског периода, САД су такође размислиле о смањењу производње како би помогле у јачању индустрије. Забринутост због прекривања на страни понуде се појачала током овог временског периода.
9. април: ОПЕК је одржао још један ванредни састанак који је завршен 9. априла. На овом састанку, произвођачи су се сложили да смање производњу за 9,7 милиона барела дневно. Ово је највећи пад производње од финансијске кризе. Међутим, то је такође дошло од високог нивоа производње крајем марта. Са новим резом, тржиште и даље има око 20 милиона барела дневно вишка.
Остатак априла: Смањење производње нафте није прекидач. Смањивањем производње, већина произвођача још увек наставља ниво производње, али већину производње складишти и не ставља на тржиште. То је због нијансе у технологији производње, коришћењу земљишта и другим питањима права на минерале. У међувремену, складишта широм света почела су да се пуне и свету је нестало складишта нафте.
Да ли би изгледи били другачији да се ОПЕЦ одлучио да смањи прилив почетком марта уместо повећања? Можда. Свет сада има око 20 милиона барела дневно вишка горива. У нормалним околностима, светска потрошња износи око 93 милиона барела дневно.
Шта то значи за нафтну индустрију?
Компаније за складиштење нафте и логистичке компаније по овом сценарију, осетиле би тренутно повећану потражњу. Међутим, велики део капацитета је фиксиран и тешко је повећати их у кратком року, чак и при већој потражњи. Компаније за производњу нафте у САД-у потенцијално би могле да изађу из пандемије без масовног банкротирања.
Међутим, питање свих питања сада, када свет плива у нафти, посебно у сировој нафти је - да ли може да се држи глава изнад нафте?
Стопа незапослености у ЕУ могла би да СКОЧИ НА 11 ОДСТО! Међу ризичним професијама 55 милиона радника
Јапан чека милионска незапосленост: Највећа криза од Другог светског рата
БАНКРОТ НА ПОМОЛУ: Породични угоститељски бизнис у Француској неће преживети кризу, ОВО би био спас
КОРОНА УБРЗАВА РОБОТИЗАЦИЈУ: Ево када ће роботи заменити значајан део људске радне снаге
Европи фали још 500 милијарди евра да би стала на ноге: Лидери ЕУ на састанку 23. априла