ДА ЛИ ТРЕБА ДА УЛОЖИТЕ НОВАЦ У КРИПТОВАЛУТЕ? Цена биткоина стално осцилира, стручњаци дали своје мишљење
Једно од правила на које често можете наићи у литератури јесте да купујете нешто што познајете
Да ли ће биткоин само да пукне, те да ли је његова цена од око 53.000 долара врх леденог брега или ће ова криптовалута тек да процвета, неколико је кључних питања која ових дана муче све ширу јавност.
У моменту када свакодневно читате колико на биткоину други зарађују, уз чињенице да је вредност ове криптовалуте дуплирана за само 4 месеца или увећана чак седам пута за годину дана, неретко се, признаћете, запитате да ли је сада касно да уђете у "биткоин воз".
УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ 2020: У суботу финално извлачење, ко хоће стан и аутомобиле нека шаље коверте што пре
ВОЗАЧИ МОГУ ДА ОДАХНУ: До краја године стиже решење за "чеп" и колоне у Прељини
ИНВЕСТИЦИЈА ОД ДВЕ МИЛИЈАРДЕ: Јапански гигант стиже у Србију, шта нам доноси?
Питање је данас, можда још актуелније, имајући у виду да је биткоин дан започео са ценом од 56.000 долара, а да је већ у 14 х вредео 53.000 долара.
- Ако се улагање у биткоин или било коју другу криптовалуту посматра на кратке стазе, то може бити веома ризично и стресно јер се цене мењају из минута у минут. С друге стране, ако се посматра дугорочније, рецимо на пет година, биткоин је феноменална инвестиција - рекао је Јејина.
Слично мишљење има и Александар Миљковић, такође стручњак за криптовалуте, који наводи неколико разлога за своје аргументе.
- За инвестирање у криптовалуте, конкретно биткоин и даље не сматрам да је касно, али треба имати у виду неколико фактора који играју врло важну улогу при инвестирању. Неки од њих су временски оквир инвестиције, очекивани профит, као и стопа ризика коју је инвеститор спреман да преузме - каже МИљковић.
Уколико, како наводи, погледамо тренутне факторе који утичу на цену биткоина, поред "халвинга", који представља његов дефлаторни систем који се догодио 2020. године, не можемо игнорисати куповине великих инвестиционих фондова.
- Ту су компаније Тесла, Microstrategy итд, али не треба занемарити ни чињеницу да је Paypal омогућио својим корисницима безбедну куповину биткоина. Visa је такође исказала велико интересовање и будуће планове за ову валуту. Ипак, инвеститорима и свима који су заинтересовани за куповину биткоина увек треба да је на уму да је присутна одређена доза ризика, и да не инвестирају новац који нису спремни да изгубе - упозорио је и закључио Миљковић.
Правила из "уџбеника"
Једно од правила на које често можете наићи у литератури јесте да купујете нешто што познајете. Прва акција коју ћете купити на берзи, рецимо, требало би да буде из сектора који је вама најприближнији и у који се највише разумете.
На пример, ако најбоље познајете технолошки или ауто сектор, пробајте да истражите тржиште и пронађете компанију која има потенцијал и озбиљне реалне планове у које вреди уложити.
Другим речима, пре него што уложите новац у нешто, требало би да разумете бизнис којим се компанија бави.
Исто је и са криптовалутама. Данас их има јако много, али је много и стучних тумачења о њима и података које указују на њихов потенцијал или обрнуто.
Такође, сваки важан догађај било где у свету, посебно данас када су многе економије рањиве, утиче и финансијски систем и цене финансијских инструмената, било да су у питању обвезнице, акције компанија или криптовалуте.