Ђорђевић и Лазаревић сагласни у ставу да је директан и отворен однос предност у комуникацији у тиму
Не постоји правило за тачну мотивацију тима
Не постоји правило или књига по којој тренер тачно зна како да мотивише екипу, сви су начини легитимни, ако доприносе успеху, оценио је селектор кошаркашке репрезентације Србије Александар Ђорђевић, док генерални директор Пиреус банке у Србији Војислав Лазаревић сматра да су за мотивацију битни реални циљеви, који су достижни, али су и изазов.
Брисел спреман да РЕАГУЈЕ: Зашто ЕУ страхује од америчких санкција Русији?
Ђорђевић је навео пример како је, пред полуфиналну утакмицу Светског првенства са Француском, припремајући мотивациони говор пред излазак на терен, чуо да играчи пуштају песму Београдског синдиката "Свим срцем".
- Употребио сам ту фразу да их мотивишем и много пута сам поменуо да ми играмо свим срцем, да они играју свим срцем и да ћемо тако успети, истакао је Ђорђевић.
У заједничком интервјуу ФоНету, будући да је Пиреус банка спонзор и званична банка Кошаркашког савеза Србије (KSS), Лазаревић и Ђорђевић су нагласили да су обојица пре поборници награђивања, него корективних мера, када је реч о мотивацији тима.
- Увек мора да се води рачуна и морају да постоје корективне мере, нажалост, нарочито код људи који се не уклапају у тим или пружају испод потребног минимума. У нашем послу врста признања има више, финансијских и других, али мислим да су "софт" награде у виду јавног признања некада много битније - објаснио је Лазаревић.
Ђорђевић истиче да су награђивања потребна у било којем аспекту живота, посебно у спорту који се мери резултатима.
- Ако постоји резултат, ако је видљив, млад човек који га је остварио очекује да буде награђен. Да ли ће то бити новац или лепа, топла реч, искрено "браво", нема разлике. Много је моћнија шаргарепа, уместо штапа - рекао је Ђорђевић.
Ђорђевић и Лазаревић су сагласни и у ставу да је директан и отворен однос предност, а не мана у комуникацији са члановима тима.
Када се успостави на прави начин, када чланови тима прихвате начин, схвате тон, када знају да процене шта и како им је речено, на који начин и зашто добијају похвале и критике, директна комуникација им много значи, оценио је Ђорђевић.
Могуће је и без такве комуникације, али је онда све доста теже, указао је Ђорђевић, док Лазаревић, дајући апсолутну предност отвореној комуникацији, објашњава да мора бити отворен свако ко настоји да се наметне као лидер.
- Људи би требало да дођу до њега, схвате шта се тражи и да им буде апсолутно јасно зашто се нешто од њих тражи - прецизирао је Лазаревић.
Он сматра и да је лидер ту, као што је тренер у кошарци, да руководи својим играчима, ако постоје несугласице у тиму, никада нећемо постићи задате циљеве, уколико свако вуче на своју страну.
Ђорђевић је потврдио да у неким моментима лидер мора се укључи у решавање несугласица или проблема унутар тима.
- У нашем спорту изузетно је снажан утицај атмсофере у свлачионици и директних односа између самих актера. Ја инсистирам, провоцирам и тражим од играча које могу да препознам да имају тај квалитет да знају да увиде грешку и директно утичу на њено решење - напоменуо је Ђорђевић.
Према његовој оцени, то није само играчки, већ и људски квалитет, што је потребно за успех у сваком послу.
Лазаревић и Ђорђевић деле мишљење и да се мора разговарати са сваким чланом тима, да би се видело како функционишу и да ли има проблема.
- Увек сам поборник да се људи на прави начин мотивишу, да желе да раде, а они који то не желе, сами себе препознају и сами одлазе из тима - навео је Лазаревић.
Када има проблема, Ђорђевић објашњава да чини све да се играч "отвори", да се упознају његове мане, врлине и људски квалитети, јер играч, ако се то не постигне, не може да достигне максимум и проблеми остају.
Лазаревић је поборник идеје да би чланови тима требало и приватно да се друже, али да се не прелазе границе професионалности које би утицале на посао и резултате.
- Емоције су потребне у нашем спорту и ја сам човек који води себе емоцијама - истакао је Ђорђевић, који наводи да је, због њих, много пута направио грешке, али су му помагале и да донесе праве одлуке.
- Могу да саслушам савет било кога, али моја одлука је моја ствар и мој циљ је да убедим све да је одлука довојно добра за екипу - нагласио је Ђорђевић.
И он и Лазаревић истичу да се таленат сам од себе покаже и наметне.
Према оцени Лазаревића, у бизнису, али и у спорту, таленат се препознаје, потребно га је уочити, а потом неговати, надограђивати, обучавати и инвестирати у њега.
- У сваком бизнису се ради о људима, и када имамо талентоване људе, у њих улажемо и посао ће цветати - сматра Лазаревић
- Терен не лаже, и када играчи изађу на терен, ми препознамо ко може, ко има одређени таленат. Сви могу да постану врхунски играчи, али шампиони могу да постану само они са екстра талентом. Тај екстра таленат је потребан у свакодневном раду, он овај спорт чини шампионским - оценио је Ђорђевић и предочио да шампионска екипа не постоји без талента.
Говорећи о предстојећем Европском првенству, Ђорђевић је нагласио да његова очекивања могу бити само већа од онога што је већ остварено.
- Знате да смо у финалу са Сједињеним Америчким Држацама на Светском првенству и Олимпијским играма освојили сребрну медаљу. Моја очекивања, боље рећи мој циљ је само нешто изнад тога - објаснио је Ђорђевић.
Лазаревић је нагласио да је Пиреус банка институција која жели да сарађује са шампионима и да је то разлог сарадње са КСС.
- Направили смо сарадњу на две године, а надамо се да ће бити продужена и даље. Србија и Литванија су, мислим, једине две земље у којима је кошарка први спорт - оценио је Лазаревић и поновио да његова банка жели да сарађује са шампионима.