ДРЖАВА ЋЕ ПРИТЕЋИ У ПОМОЋ: Влада Србије размишља о новим мерама које ће олакшати пословање најугроженијим предузећима
Додаје да смо имали и посебне мере помоћи хотелијерству, око 10,5 милиона евра је дато оним који су били најугроженији, чак 312 хотела је добило ту помоћ.
Министарка трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић, изјавила је да је Влада много тога учинила када је у питању сектор угоститељства, туризма, малих и средњих предузећа погођених пандемијом корона вируса, као и да размишља о мерама које ће предложити и за наредни циклус.
СВЕ ВИШЕ СТРАНАЦА ДОЛАЗИ У СРБИЈУ ЗБОГ ПОСЛА: Ове године издато више од 10.000 дозвола за рад
АКО СТЕ НА БОЛОВАЊУ ЗБОГ КОРОНЕ ДОБИЈАТЕ ПУНУ ПЛАТУ? Синдикати дали нови предлог Влади Србије
НАКОН ПОМОЋИ ОД 100 ЕВРА СТИЖЕ НОВА МЕРА ВЛАДЕ СРБИЈЕ: Смањење ПДВ-а и нови мораторијум за посебну групу грађана
- Процене су у Србији да је губитак у сектору туризма око милијарду евра. Влада је донела читав сет мера када је удар био и највећи. И тај сет економских мера је био са процењеним ефектом око 608,3 милијарде динара. Било је ту и мера које су се односиле и на очување ликвидности малих и средњих предузећа", казала је Матићева за РТС.
Додаје да смо имали и посебне мере помоћи хотелијерству, око 10,5 милиона евра је дато оним који су били најугроженији, чак 312 хотела је добило ту помоћ.
- Око три милијарде динара је била помоћ туристичким агенцијама из Фонда за развој. То нису мала средства која је држава издвојила. Један од приоритета Владе ће бити да се иде на смањење ПДВ-а са 20 на 10 одсто за храну у угоститељским објектима и мораторијум за инвестиционе кредите у сектору хотелијерства. И ту је програм субвенције за туристичке агенције од 150 милиона динара, за добијање лиценце за рад када им је скоро немогуће да организују пословни живот нормално - указала је Матићева.
Она је навела да се у свету уводе сертификати, биће и много нових ствари и у туризму и угоститељству који ће бити производ ове пандемије.
- Живот након ковида неће бити исти нити ће се пословно окружење више исто понашати. У делатностима у којима је социјализација неопходна, мере предострожности биће дуго на снази, а на нама је да те мере прихватимо као нешто уобичајено - додаје Матићева.