Огласио се поново Јовановић право из Америке: Почели преговори о АУТО-ПУТУ МИРА
Јовановић се вратио у Америку, а сада открива шта је прво на дневном реду ДФЦ-а у Србији
Директор нове регионалне канцеларије америчке Међународне инвестиционе финансијске корпорације ДФЦ у Београду, Џон Јовановић, изјавио је да су прва два пројекта о којима се конкретно разговара и на којима се конкретно ради изградња Ауто-пута мира и железничке пруге која ће повезати Србију са тзв. Косовом.
СРБИ КОЈИ СУ ПОСТИГЛИ МНОГО "ТАМО ПРЕКО ОКЕАНА": Није Џон Јовановић једини Србин у Белој кући
ВЕЋЕ ПЛАТЕ ЗА 2,2 МИЛИОНА ЉУДИ У СРБИЈИ! Износ познат у динар, повишице ће добити две велике групе грађана
БДП Србије у трећем кварталу биће бољи од очекиваног: Ускоро стиже и процена ММФ-а
- Реч је о пројектима на којима се већ ради - рекао је Јовановић на телефонској прес конференцији.
Јовановић је указао да је реч о пројектима који се спроводе у више фаза, па ће ДФЦ понудити шири избор финансијских инструмената и ресурса обема странама, како би помогли у процесу реализације, а у смеру убрзања економске сарадње.
Како је навео, за ДФЦ је приоритет да се уради Ауто-пут мира у сарадњи са европским партнерима, како би се осигурало да се тај пројекат заврши што је пре могуће, јер, како каже, са колегама је прошао тим путем и увидели су да је неопходно што пре унапредити инфраструктуру, како би обезбедили бржи и лакши начин за кретање људи и робе.
Трећи пројекат, према његовим речима, који је на листи приоритета ДФЦ, јесте подршка малим и средњим предузећима.
- Сада разматрамо пројекте, које је представио министар финансија Синиша Мали и на којима већ радимо. Намера нам је да промовишемо предузетништво између младих Срба и Косовара и са једне и са друге стране границе, али и на самом Косову - казао је Јовановић.
Одговарајући на питање који ће пројекти конкретно бити спроведени на територији Косова и колико ће новца бити уложено на Косову, с обзиром на то да се у Београду говори да ће само Србија добити четири милијарде долара, Јовановић каже да је њихов циљ двосмерни, односно да хоће да подрже јавни сектор, који се суочава са изазовима, али и да раде са приватним сектором, како би им отворили инвестицијске могућности.
Јовановић каже да се труде да пронађу начин да ослободе приватни капитал и појачају стране директне инвестиције, посебно из САД на тзв. Косову и у том смислу наводи да је веома разочаравајуће што су САД седме на листи страних директних инвеститора на Косову.
Каже и да су заказали радне сесије, посебно фокусиране на сектор енергетике, које би требало да послуже да се ослободи приватни капитал.
Такође, како наводи Јовановић, процењују могућности за "тржишне нише" - сегменте који нису довољно развијени у области производње.
- Не фокусирамо се само на бољу интеграцију регионалних економија, већ их повезујемо са глобализованијим ланцем снабдевања - казао је Јовановић.