ГРАД КОЈИ НЕСТАЈЕ: За 25 милиона становника животи се мењају из трена у трен! (ВИДЕО)
Шангај се убрзано град и стари град потпуно нестаје
Одећа се суши на конопцима у једној у уличици у старој резиденцијалној четврти близу врта Ју у Шангају у Кини је призор који ће ускоро нестати. Шангај је најмногољуднији град у Кини и најмногољуднији град на свету. Једна је од четири кинеске општине под директном контролом кинеских власти, а од 2014. године броји више од 24 милиона становника.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
ЗБОГ КОРОНЕ СВЕ ЈЕ МАЊЕ НЕБОДЕРА: Шокантни подаци о утицају епидемије на изглед света
"ПОКУШАЋЕМО ДА СТИГНЕМО ДО СВАКЕ ПОРОДИЦЕ" Митрополит Порфирије: Привредници Београда притекли у помоћ угроженима у Хрватској
Глобално је финансијско средиште и саобраћајно чвориште с најпрометнијом луком за контејнере на свету. Смештен је на јужном рубу ушћа реке Јангце у средњем делу кинеске обале. Али стари Шангај убрзано губи битку пред новим градом којг одликују високи небодери од стакла и челика.
Општина Шангај граничи с провинцијама Јангсу и Цејианг на северу, југу и западу, а на истоку је омеђена Источнокинеским морем. Главни административни, бродарски и трговачки град, Шангај је у 19. веку добио на значају захваљујући трговини и повољном лучком положаји и привредном потенцијалу.
Град је био један од пет присилно отворених за спољну трговину након победе Британаца над Кином у Првом опијумском рату, док су накнадни Нанкингски уговор 1844. и Вампоа споразум 1844. године омогућили успостављање Шангајског међународног насеља и француске концесије. Тада је град цветао као трговачко средиште између Кине и других делова света (претежно западних земаља), а 1930-их је постао примарно финансијско средиште азијско-пацифичке регије.
Међутим, доласком Комунистичке партије на власт 1949. године, трговина је била ограничена само на социјалистичке земље, а глобални утицај града је опао. Деведесетих су економске реформе које је увео Денг Сијаопинг резултирале интензивним поновним развојем града, помажући повратку финансија и страних улагања у град.
Шангај је описан као 'изложба' нагло растуће економије континенталне Кине; познат по свом видиковцу Лујиазуи, музејима и историјским зградама, попут оних дуж Бунда, Храма градског бога и врта Ју.