Грађани у страху: Пензиони систем пуца
У Хрватској су пензије су мале, а некада и потпуно неизвесне. У синдикату пензионера зато од државе очекују конкретне потезе
- Не желимо више да имамо 200.000 људи који имају пензију мању од 1.000 куна (око 135 евра), нити да је сваки трећи становник старији од 65 година у зони сиромаштва, нити да је 52 одсто пензија испод линије сиромаштва - рекла је Јасна Петровићиз Синдиката пензионера.
Пореска управа наплатила више од 1.000 милијарди динара
Поражавајућа статистика још је гора када се узме у обзир да су Хрвати међу најстаријом популацијом у Европи. Чак 19,2 одсто становника старије је од 65, а број пензионера већи је од милион и 200.000. Просечна пензија износи 3.400 куна. Однос пензионера и радника све се више изједначава, а на пензије сваке године одлази 36,8 милијарди куна.
Реални сектор сервисира и пензије, а и 400.000 запослених у државној служби, истичу економисти. Решење виде у отварању нових радних места.
- Требали би да подигнемо запосленост на европски ниво, с милион и 400 на милион и 700.000. Од тих 300.000, ни 30.000 их не би требало да буде у јавном сектору и онда би било лакше и издржљивије финансирати јавни сектор, државни сектор, па у свему томе и пензиони сектор - сматра економиста Љубо Јурчић.
Ево шта се због зиме у Америци и немира у Ирану дешава са нафтом
Како сада ствари стоје, Влада би, под притисцима Брисела, решење могла да потражити у подизању границе за пензионере на 67 година. А они којима је остало још тридесетак година рада, пре него што остваре услове за пензију, нису оптимистични.
- Људи се боје пензије зато што знају како ствари стоје. Очекују да то неће бити довољно да се може нормално живети - рекао је Миро из Загреба.