ЈЕФТИНИЈЕ ОД СТАНА: Све више људи у Србији на месечном нивоу закупљује собу у хотелу
Трошкови одржавања хотела велики су без обзира на то да ли су собе попуњене или празне.
Број ноћења у хотелима драстично је опао, па хотелске собе махом зврје празне. У исто време цене закупа станова скачу без обзира на пандемију.
"НИЈЕ ЛАКО, АЛИ ЈЕ МОГУЋЕ" Породична фирма из Тополе има шансу за још већи извоз јабука на светско тржиште (ФОТО)
СЈАЈНА НАЈАВА ПРЕДСЕДНИКА: За 27 минута, по цени од 1.000 динара, путоваћемо за Нови Сад најлепшим возовима у Европи
МЕЊАЈУ СЕ ОЗНАКЕ НА УРЕЂАЈИМА: Да ли обраћате пажњу на њих и знате ли шта значе?
Када се ове две чињенице споје, и не чуди то што све више људи одлучује да уместо стана, месечно закупљује собу у хотелу.
У децембру прошле године, у односу на децембар 2019. године, број долазака туриста мањи је за 67,1 одсто, а број ноћења мањи је за 59,9 одсто. Зато су поједини хотели, у покушају да зараде бар нешто новца током пандемије, решили да понуде своје собе и на месечном нивоу.
За овакве аранжмане највише су заинтересовани студенти, сезонски радници, посланици, али и свим којима је дојадио подстанарски живот и зависност од газди, власника станова.
Тако данас ову могућност нуди све више, не само престоничних, већ и хотела широм Србије. Уместо цене од неколико хиљада динара по дану, за месечни боравак у соби наплаћују мање него што би износио прости збир тридесетак ноћења.
За студенте, раднике и све оне који желе да газду замене рецепционером, само у Београду има више хотела који су ради да их приме, а током пандемије то су почели да чине и они који иначе томе нису били склони, да би имали какав год приход током ових тешких месеци за туризам.
Тако се у једном престоничком хотелу у центру града собе издају по цени од око 25.000 динара. Они који се одлуче на овај корак куну се да је исплативије од изнајмљивања стана.
- Стан у центру града не може да се нађе испод 250, 300 евра, колико год мали и неуслован био. А онда на ту цену долази инфостан, струја, кабловска... Када се све сабере, месец дана у хотелу је много јефтиније, плус не морам сам да мењам постељину и да чистим, што ми, као и сваком мушкарцу, посебно тешко пада - објашњава грађевинац Милош Р. из Пожаревца, који током пословних ангажмана живи у хотелу.
Он додаје да не мора ни да купује сапун, гел за туширање, шампон... а да уколико се појави неки квар, мајстор одмах долази да га поправи.
Собе су најчешће без телевизора и фрижидера, али управе хотела често омогућавају станарима да унесу своје, како би им боравак био што удобнији.
За они који желе да деле собу, трошак живота испадне још нижи, а пандемија је повећала списак хотела који нуде ову врсту смештаја.
И за управу хотела рачуница је једноставна. Трошкови одржавања хотела велики су без обзира на то да ли су собе попуњене или празне. А ако се собе издају по минималним ценама, то је довољно да се покрију бар основни трошкови.
Занимљиво је да су цене месечног најма сличне у Београду и у мањим градовима, што значи да није свуда подједнако исплативо живети овако, јер су цене станова у унутрашњости Србије ипак знатно ниже од оних у престоници, па је вероватно логичније изнајмити стан.