НАЈГОРИ ПЕРИОД ДОСАД ЗА ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ: Катанац стављен на 62 објекта, пандемија их потпуно уназадила
Број одобрених захтева за брисање из регистра од марта до данас износи 149.
У Србији су тренутно регистроване 353 туристичке агенције, које су организатори путовања и имају активне лиценце за рад. У новембру прошле године било их је 415.
Подаци из Регистра туризма Агенције за привредне регистре, показују и да има 860 посредника у продаји туристичких путовања, док их је на дан 4. новембар 2020. било 816.
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА НАЈСТАРИЈЕ СУГРАЂАНЕ: Стиже још једна новчана помоћ?
ПРЕВАРА ЗВАНА "БИОРАЗГРАДИВЕ КЕСЕ": Параван за нови удар по џепу потрошача, нема бенефита за природу
Како су рекли у АПР-у, број одобрених захтева за брисање туристичких агенција из Регистра туризма, од 1. марта прошле године до данас, јесте - 149 организатора путовања и 29 посредника.
- У Регистру привредних субјеката је од 1. марта 2020. године до данас 100 предузетника - туристичких агенција регистровало бар један прекид обављања делатности - кажу у АПР-у.
Блокада рачуна
У Србији, на дан 12. јануар ове године, има више од 250 организатора путовања, посредника или оних предузећа која се баве резервацијама, чији су банковни рачуни у блокади.
Према подацима Народне банке Србије, укупан износ блокаде је 504 милиона динара. На списку је и додатних тридесетак туристичких агенција које су у блокади и одузет им је ПИБ.
- Тренутно имамо 54 агенције у ликвидацији и 13 у стечају - наводе они.
Пре почетка пандемије, на дан 3. март 2020. године, у Србији је било активно 420 туристичких агенција, које су се бавиле организацијом путовања, и 798 посредника.
- Оваква разлика у броју агенција не значи и да је толико њих нестало, већ да су прешле из једне у другу категорију - сматра Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије.
- Многи су тако урадили. А скоро сви који су поднели захтев за ликвидацију или стечај, објективно нису они који су се бавили озбиљним организацијама туристичких путовања, као што су велика летовања и зимовања. То су агенције које су, углавном, радиле неке семинаре или индивидуална путовања - каже он.
Како Сеничић сматра, међу агенцијама које су поднеле захтев за ликвидацију или стечај нема много оних код којих се налазе заменски ваучери.
- На срећу, тренутно већина агенција које су издале заменска путовања ради и нису ушле у тај проблем - говори Сеничић.
- А, када је реч о томе да 353 агенције има активну лиценцу за рад, то само значи да их Министарство туризма није одузимало онима који за те лиценце немају покриће за гаранцију путовања. У АПР-у лиценце важе три године. Ипак, само 110 туристичких агенција у Србији има валидну лиценцу за рад, са покрићем, било да је банкарска гаранција или полиса осигурања - закључује он.