НАЈЈЕДНОСТАВНИЈУ УСЛУГУ НАПЛАЋУЈУ 20 ЕВРА: Струка за пожелети у Немачкој, а траже само балканске раднике
Разлог за то је немогућност проналажења доброг стручњака међу страним радницима.
Једно занимање се, можемо рећи, посебно "расветли" када одете на живот (и рад) у иностранство, а то је посао фризера.
Иако је посета фризеру популарна и код нас, те жене најчешће посећују управо те салоне за улепшавање (у односу на, рецимо, третмане за лице/тело) - убрзо постане јасно да фризере "преко" треба да цене још више.
"ПА, КАКО ОНДА ДА СЕ ЦЕНКАМО?" На пијацама многи против фискализације - истиче рок и прете велике КАЗНЕ
СРПСКА ЛЕПОТИЦА ДОБИЛА ПРИЗНАЊЕ КУЛТНОГ ЧАСОПИСА "ФОРБС": Национални парк Тара сврстан међу запањујуће природне лепоте
Грађани Србије не живе у страху од поскупљења: Инфлација најнижа у последњих 50 година
Разлог за то је немогућност проналажења доброг стручњака међу страним радницима, а притом су цене папрене. Иако можемо рећи да су цифре и код нас доста скочиле, те колоризација код фризера "на гласу" кошта и до 150 евра или више - ипак се не можемо поредити с Немачком/Аустријом, где су оне неколико пута веће.
"Проблем" с фризерима у иностранству имају малтене све жене из региона, барем судећи по видео снимцима гастарбајтера с Балкана на YouTube-u, али и по коментарима испод.
Једна хрватска јутјуберка, која живи у Немачкој, недавно је објавила видео у којем показује како сама себи ради блајхање, јер како каже "за осам година колико је тамо није успела да нађе праву особу, већ је неретко излазила из салона у сузама, а притом плаћала на стотине евра".
Надовезала се и жена која каже да јој је "за 23 године живота у Немачкој сваки пут жао када треба да остави новац фризеру". Слична су искуства и жена из Србије, и то не само по питању стилизовања косе, већ и других козметичких услуга.
Штавише, једна наша суграђанка је доживела да је фризерка у Штутгарту пита да ли жели да јој стави регенератор, након прања косе, јер се та услуга додатно наплаћује, и такође је писала да ли жели да јој суши косу или ће она сама - јер ова услуга такође кошта плус.
Свакако, остале странкиње у овим земљама, као и саме Немице, углавном немају избор и навикле су на тамошње фризере и цене; ипак, наше жене које кажу да су на Балкану бољи стручњаци - а притом и ниже цене - радије обављају овакве услуге у домовини.
Ако рачунамо да је, примера ради, у Немачкој само класично мушко шишање у "просечном" салону 20-ак евра, онда је јасно колике су цене осталих, компликованијих услуга.
То намеће и једну другу тему, а то је запошљавање наших радника у иностранству, тј. бављење фризерским послом могао би бити један од најтраженијих и најуноснијих заната.