Недостатак мајстора у Србији: Реновирање стана мора да се закаже МЕСЕЦИМА УНАПРЕД?!
Велика потражња за молерима, столарима, електричарима…
Потражња за молерима, столарима, електричарима, водоинсталатерима и другим занатлијама све је већа па је приликом реновирања стана неопходно да закажете раднике и неколико месеци унапред!
Са једне стране све је мање квалитетних, школованих занатлија, са друге велики део њих одлази у иностранство због већих зарада, и то не само у земље Западне Европе, већ и у Словенију и Хрватску, стварајући тако недостатак мајстора на домаћем тржишту.
ВРТОГЛАВИ РАСТ: Трговинска размена Кине и Русије до 2024. године износиће 200 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
НЕЛЕГАЛАН УВОЗ МЕСА ШИРИ ЗАРАЗУ: Свињска куга би могла да уништи на СТОТИНЕ ХИЉАДА ГРЛА!
ЦРВЕНИ АЛАРМ СЕ УПАЛИО: Шокантан преокрет на тржишту америчког дуга, на помолу НОВА ЕКОНОМСКА КРИЗА?
Саша Торлаковић, председник Синдиката радника грађевинарства и ИГМ Србије, каже да је "број доступних грађевинских радника различитих врста веома варљив".
- У случају неког већег реновирања, грађани за грађевинске или занатлијске послове чекају од три до пет недеља. Разлог за то јесте недостатак радника који углавном одлазе да раде у иностранство. Истраживања и статистика не дају реалну слику. Чињеница је да већина грађевинаца ради на црно или по уговору. Ни послодавцу ни радницима се не исплате дугорочнији уговори зато што немају представу колико радови могу да трају - изјавио је Торлаковић.
Несташицу занатлија осећају и сами грађани којима су потребни мајстори, како за ситније радове, тако и за већа реновирања.
КРАЋА РАДНА НЕДЕЉА НА ПОМОЛУ: Уз запослене и њихова права стао и РУСКИ ПРЕДСЕДНИК ВЛАДИМИР ПУТИН!
Србија на челу ранг листе: Шта је нашу земљу довело на прво место у гринфилд инвестицијама?
Повољне вести за Србију: Инфлација ниска и стабилна, а финансијска стабилност очувана!
Због доприноса понуде и потражње дневнице квалитетних мајстора су скочиле последњих година. Међутим, примера ради, за молерске радове мајстор код нас добија око 30-40 евра дневно, док за исте послове у Немачкој има два-три пута већу зараду.
- Пре неколико месеци смо реновирали цело купатило. Радили су нам мајстори које познајемо, које смо више пута ангажовали, а договор смо постигли три месеца унапред. Пошто је реч о обимном послу били су ангажовани водоинсталатер, керамичар, електричар, молер... Одмах на почетку су нам рекли да ће радови трајати три недеље, од скидања плочица, замене цеви, постављање санитарија, замене електрике. На крају се испоставило да су се задржали пет недеља. Једноставно, дешавало се неколико дана да скоро није било никога, а разлог је што су сви ангажовани на по три-четири "градилишта" дневно. Како су ми рекли, раде 12 сати без престанка, минимум. Највећи проблем био нам је електричар у ког имамо поверења, али који је имао посао на Златибору па је нон-стоп путовао тамо-овамо. Дакле ако хоћете dobrre мајсторе, дефинитивно ћете морати да будете спремни и на овакве варијанте - каже Вељко В.
Иако већина занатских фирми добро послује и не мањка посла, проблем им често представља координација радника који истовремено учествују на великим пословима, као што је изградња вишеспратница и пословних објеката, али и мањих послова попут поправки по кућама и становима.
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ ЗАБРИНУТИ ЗБОГ ЖЕТВЕ: Невреме које јури ка Србији може бити лоше за сунцокрет
ПЛАТА У КРИПТОВАЛУТИ Ова земља уводи исплату зараде у дигиталном новцу
Немачка економија у паду, Меркелова сматра да нема бриге: "ОСТВАРИЋЕМО РАСТ ДО КРАЈА ГОДИНЕ!"
Подаци говоре да је крајем 2018. у највећим градовима, због масовног одласка на рад у иностранство, у просеку "фалило" око 30.000 грађевинских радника.
- За мање интервенције грађани чекају дан-два, док за веће послове треба да сачекају и до десет дана. Наша фирма има много посла и тренутно довољно мајстора, али велики број радника повлачи иностранство, као и велики пројекти попут "Београда на води" - рекли су из једне компаније која се бави занатским радовима.
СТАРИ НАЗИВИ СРПСКИХ ГРАДОВА: Јесте ли некада били у Палежу или Гургусовцу? Вероватно јесте, а да то и не знате (ВИДЕО)