ЛАКШЕ ДО НЕМАЧКОГ ДРЖАВЉАНСТВА: Познато кад ће Срби моћи да аплицирају
Мењају се правила
Немачки Бундестаг овог петка треба да изгласа закон о лакшем добијању немачког држављанства. Правила ће ступити на снагу од априла.
ТРБУХОМ ЗА КРУХОМ - ПРАВО У СРБИЈУ! Мариса напустила родну Немачку како би радила у Ваљеву, због једне ствари је ИЗУЗЕТАК
ОВА ЧУВЕНА ПЕВАЧИЦА ЈЕ МАШИНА ЗА ПРАВЉЕЊЕ ПАРА: Успела да ПОПРАВИ БУЏЕТ АВИО-КОМПАНИЈА, ево у чему је тајна
ЗЕМЉА У КОЈОЈ РАДИ МНОГО СРБА ПОМЕРА ГРАНИЦУ ЗА ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ? Ево који су нови критеријуми који би требало да се уведу
Не само да ће странци брже добијати немачки пасош, већ ће бити могуће и двојно држављанство које је до сада било начелно забрањено.
Тако ће Влада Олафа Шолца – коју, осим његових Социјалдемократа, чине и Зелени и Либерали – окончати деценије тврде демохришћанске логике према којој се приврженост Немачкој морала доказивати одрицањем од претходног држављанства.
Опозиција и сада бесни, наводећи да власти желе да деле немачки пасош у „бесцење“, подсећа Време.
Садашња Влада се, пак, руководи објашњењењем да је Немачкој хитно потребно да привлачи способне радне људе из целог света, уколико не жели да прокоцка благостање.
- Двојно држављанство није само економски смислен инструмент за привлачење стручне радне снаге, већ и закаснело признање за велике заслуге људи са имиграционом историјом у Немачкој - рекао је посланик Социјалдемократа Адис Ахметовић, чији су родитељи деведесетих избегли у Немачку из Босне.
Рачуна се да од око 12 милиона странаца који живе у Немачкој отприлике половина већ сада испуњава нове олакшане услове за држављанство.
Шта се мења у правилима
Двојно држављанство су до сада могли да добију само држављани земаља чланице ЕУ или Швајцарске. Изузетак су били држављани земља које не отпуштају грађане из држављанства, рецимо Мароко.
За неколико месеци и држављани Србије ће моћи да аплицирају за немачко држављанство а да не морају, што је до сада био услов, да се одрекну српског.
Од априла ће захтев за немачко држављанство моћи да се поднесе после пет година боравка у земљи, уместо досадашњих осам.
У „посебним случајевима“, захтев ће моћи да се поднесе већ после три године. Рецимо, уколико неко покаже изузетан напредак у језику, на послу или у школи, или се ангажује волонтерски у неким организацијама.
Деца дошљака рођена у Немачкој аутоматски ће добијати држављанство, уколико им родитељи живе у земљи барем пет година. То важи и за децу избеглица.
Генерација старих гастарбајтера који су одлазили у Западну Немачку педесетих и шездесетих неће морати ни да полаже језички тест – довољно је да се споразумева на немачком.
Извор: Србија Данас/Блиц