НЕМАЧКОЈ ФАЛЕ РАДНИЦИ: Две ствари могу озбиљно да угрозе богатство ове земље
Демографска слика најјаче европске економије почиње да гуши привредни раст
У наредним годинама, број Немаца старости између 60 и 75 година порашће за више од три милиона.
ВУЧИЋ СА ПРЕДСЕДНИКОМ ШВЕДСКОГ ПАРЛАМЕНТА: ИКЕА ће бити добар пример успешног пословања у Србији
МОЖЕ ИМ СЕ: Саудијски краљ ОТПУСТИО министре, срезао плате и на крају ЗАПОСЛИО сина
Старење немачке популације ће подрити привредни раст до средине наредне деценије, јер све више људи из такозване бејби бум послератне генерације одлази у пензију.
Број људи који су на располагању као радна снага почеће да пада најкасније до 2025. године чак и уз најоптимистичнији сценарио који предвиђа око 300.000 нових долазака имиграната годишње, наводе из Бундесбанке и упозоравају на то да би фирме због популационих изгледа могле да почну да одлажу дугорочна улагања у Немачку.
– Средњерочно гледано, смањење популације и све старија радна снага у Немачкој ће знатно умањити привредни раст – поручују економисти Бундесбанке у свом месечном извештају за април.
Према актуелним трендовима, број радно способних у Немачкој ће 2025. године бити исти као и 2016. године, процењују стручњаци, што значи да ће потенцијални привредни раст “пасти знатно испод 1,0 одсто” са готово 1,25 посто забележених у периоду између 2011. и 2016. године.
Немачка је протеклих година постала економски мотор европског континента, остваривши у 2016. години раст од 1,9 посто. У међувремену, стопа незапослености у Немачкој је пала на 5,8 одсто, што је најнижи ниво од уједињења земље 1990. године.
Међутим, у наредним годинама, број Немаца старости између 60 и 75 година порашће за више од три милиона, јер су људи рођени током “baby боома” који је трајао до касних шездесетих година прошлог века, дошли до година за пензионисање.
У међувремену, број Немаца старости од 45 до 54 године ће опасти за 3,5 милиона, а истовремено ће бити за 2,5 милиона мање оних старости између 15 и 29 година.
Процењује се, међутим, да ће релативно висок проценат имиграције и већа продуктивност међу старијим радницима, који имају веће искуство, образовање и већу стопу учешћа у привреди, допринети томе да се ови забрињавајући трендови колико толико избалансирају, процењују стручњаци.