Нови бизнис станодаваца: Хоће да зарађују на студентима, повећали кирије за 30 одсто због једне ствари
Студенти и млади људи су сада у великом проблему
Цена изнајмљивања мањих станова у Београду и Новом Саду, које највише траже студенти, скочила је најмање 25 до 30 одсто јер станодавци више зараде ако их изнајме туристима.
И ОНИ постају ДИСКРИМИНИСАНИ: Све мањи број хотела у свету нуди собе за пушаче
Избегавате ова четири става ако желите да ваша деца буду ФИНАНСИЈСКИ успешна
Власник гарсоњере који је издаје за 150 евра студентима више ће зарадити ако је туристима изда само током осам дана месечно, или за време четири викенда. Изнајмљивање на дан је око 20 евра, па је рачуница јасна, за осам дана узеће 160 евра, више него од месечне кирије студенту.
Раст цена кирија због изнајмљивања на дан подигло је цену станова у градовима, што су на својој кожи највише осетили студенти, који су међу најбројнијим подстанарима и који највише траже мање станове.
Београд и Нови Сад предњаче у овом новом тренду претварања некадашњих најчешће "студентских" станова у мале, обично нелегалне хостеле који се издају преко специјализованих сајтова, најчешће туристима, али и преко огласа за оне којима је потребан смештај на само неколико дана. Међутим, овај нови бизнис почео је да загорчава живот студентима и у Крагујевцу и Нишу.
- Мој брат је у Нови Сад дошао пре две године, тада је могао да бира где ће да живи за 120 евра и узео је једнособан стан, а сада немате више гарсоњеру за мање од 150 евра. Једва сам нашла смештај, на крају сам морала да нађем и цимерку јер гарсоњера у граду уопште нема, а двособни стан нас изађе 230 евра - прича Ана Ђурић, бруцошкиња стоматологије у Новом Саду.
Прочитајте и:
Права светска метропола: Србија међу 5.000 туристичких дестинација на сајму у Лондону
МИЛЕНИЈАЛСИ изазивају ПАД многих индустрија: Постоји 14 ствари које НАЈМАЊЕ привлаче младе
Агенти некретнина се слажу да је тржиште издавања станова на дан букнуло у последње две године, што је за собом подигло цене и подстанарима. С друге стране, у Новом Саду све се ређе граде мали станови, нове зграде по правилу уопште више немају гарсоњере. Нови мањи станови поскупели су у просеку за 30 одсто, али те цене за собом су повукле и стару градњу, али и веће станове.
- Малих станова уопште више нема у Новом Саду. У Београду је ситуација мало боља, али само у неатрактивним деловима града. Пре две године на специјализованим сајтовима за рентирање смештаја на дан у Новом Саду сте имали око 80 људи који нуде смештај, сада их имате око 500, неки издају и по 20 станова. У Београду таквих људи имате више од 2.000 - истиче Дејан Рајак, агент некретнина у Новом Саду.
Тако су се у Београду Стари град, Калемегдан и Врачар претворили у огромне хостеле, где подстанара готово да више нема, а станови се издају гостима из Кине, Пољске, Немачке или Француске који ту остану дан или два. Студенти у Београду, за разлику од колега у Крагујевцу, Нишу или Новом Саду, морају да дају око 100 евра више за своје нове домове него претходних година. Гарсоњере и једнособни станови су од 250 евра, двособни око 350 евра, ако желите да живите негде између ширег центра и градске периферије.
- Код нас је то још неуређено подручје, станови на дан већином се издају на црно, као уосталом што се издају и подстанарима - наводи Душан Игњић, агент некретнина из Београда.
Чешљају нелегалне станодавце
Како се сазнаје из Министарства трговине, туризма и телекомуникација, туристичка инспекција последњих неколико месеци управо чешља станове који се на црно издају на дан. У Министарству очекују да ће за неколико месеци имати регистоване све објекте који се издају, а власници ће преко агенција моћи да пријављују своје госте.
Агенти некретнина сматрају да ће интересовање за издавање некретнина на дан опасти када станодавци буду морали да плаћају порезе и пријављују госте, па ће се и цене стабилизовати.