НОВИ ЗАКОН ЗАШТИТИЋЕ ВАС ОД ПЕЉЕШЕЊА: Мајстори који не буду испоштовали ове ставке, плаћа ће казне и до 500.000 динара
Нови Закон о заштити потрошача почеће да се примењује од 19. децембра, када истичу три месеца од његовог усвајања, а највеће користи које ће донети грађанима Србије тичу се увођења казни за трговце који се не одазову вансудском поравнању спора са купцима, затим увођења регистра грађана који не желе да примају рекламе у поштанско сандуче или телефоном, а мајстори ће бити у обавези да за сваки рачун већи од 5.000 динара направе спецификацију трошкова.
Такође, организатори путовања сносиће сву одговорност за процес резервисања путовања и услуга, а законска новина је и та што ће тржишни инспектори моћи да на лицу места напишу прекршајну казну трговцу.
Трговцима и пружаоцима услуга који се оглуше о одредбе овог закона запрећена је новчана казна од 300.000 до два милиона динара за правно лице, од 50.000 до 150.000 динара за физичко лице или одговорно лице у правном лицу, као и од 50.000 до 500.000 динара за предузетнике, у које махом спадају и мајстори занатлије.
ПОЧЕЛА ПОМАМА ЗА БЕЛИМ ЗЛАТОМ: Народ хрли ка планинама, а ако пронађете добар улов, награда је 2.500 ЕВРА
Грађани Србије не живе у страху од поскупљења: Инфлација најнижа у последњих 50 година
НАЈЈЕДНОСТАВНИЈУ УСЛУГУ НАПЛАЋУЈУ 20 ЕВРА: Струка за пожелети у Немачкој, а траже само балканске раднике
Јован Ристић, правник из организације потрошача Ефектива, објаснио је за које су то добре ствари из новог Закона о заштити потрошача:
- Оно што сматрам да је најзначајније за потрошаче јесте увођење регистра "Не зови". То је систем којим би требало да се спречи уваљивање нежељених производа потрошачима, упорно звање телефоном да би се људи намамили да купе нешто што им не треба, а поприлично је скупо, на пример, масажери и сличне справе. Продавцима нови закон забрањује директно оглашавање телефоном, факсом или електронском поштом, без претходног пристанка потрошача. Продавци који се не буду обазирали на податке у регистру "Не зови" ризиковаће плаћање новчане казне - навео је Ристић.
- Други добар сегмент новог закона јесте то што ће тржишни инспектори имати право да на лицу места напишу прекршајни налог трговцу, за који није потребно доказивање. Овом изменом се враћа део њихових овлашћења која су имали пре десетак година - додао је Ристић и истакао да је новим прописима стављен акценат и на вансудско решавање спорова.
- Трговци морају да учествују у вансудским споровима са купцима. Дакле, потрошач који прво уложи рекламацију моћи ће да иде на вансудско решавање спора преко медијатора, а моћи се и да иде на судску заштиту. Вансудски пут би требало да буде јефтинији за потрошача. Одређено је да ће се трговцу изрећи новчана казна уколико се не одазове учешћу у поступку медијације - истакао је Ристић и додао да судска заштита остаје као крајње средство.
У новом закону он је похвалио и одредбе које мајсторе и друге пружаоце услуга обавезују да за сваки рачун већи од 5.000 динара направе спецификацију трошкова и да напишу шта тачно раде и купују, као и колико то кошта.
- Због тога неће моћи да дају цену одокативно, како је то било до сада, а и не може да захтева повећање цене за више од 15 одсто прорачуна - рекао је Ристић, и такође похвалио нове одредбе које се тичу туризма и боље заштите путника.
Примедба потрошача
Нема колективног спора за непоштену праксу
Јован Ристић из Ефективе упутио је и примедбу законодавцима, јер су, како каже, умањена права потрошача на колективну заштиту у области непоштене пословне праксе: - Законодавац је, упркос упозорењима потрошачких организација, избацио из закона право да се покрене спор за заштиту колективног потрошачког интереса онда када се повреда односи на непоштену пословну праксу. Потрошача ће сада само бранити тржишна инспекција, која, како пракса показује, врло нерадо брани потрошаче од пословне праксе и, кад то чини, то је само у појединачним случајевима. Од сада ће колективни спор за заштиту колективног потрошачког интереса моћи да се води само због неправичних уговорних одредби и због истоветне повреде коју трговац учини према више од десет потрошача, али и мањег броја ако повреда потенцијално може утицати на далеко већи број потрошача.
Најважније новине
- Забрањује се директно оглашавање телефоном, факсом или електронском поштом без претходног пристанка потрошача - Уводи се регистар потрошача "Не зови", у ком ће бити они који не желе да примају позиве оглашивача - Мајстори ће морати да за сваки рачун већи од 5.000 динара направе спецификацију трошкова и да тачно напишу шта морају да ураде или купе и колико то кошта - У свакој радњи ће бити обавезно истицање обавештења да је продавац по закону дужан да учествује у поступку вансудског решавања потрошачких спорова - Организатор путовања биће одговоран за све грешке које настану услед техничких недостатака у процесу резервисања путовања или услуга