Одгајивачи на тешким мукама: Врућина доводи краве до температурног шока и зато дају МАЊЕ МЛЕКА!
Фармери на разне начине расхлађују животиње
У шталама на фарми породице Левајац у селу Бечањ налази се више од 30 говеда, али на температурама изнад 25 степени краве узимају мање хране, те и мање млека дају, а све због тога што им је напорно да расхладе тело.
По узору на светске и европске пијаце: "Звездара" у новом руху!
Ово занимање у Србији се све више тражи: Плата преко 500 евра, а факултет није неопходан
- Млека је мање због врућине и то од 20 до 30 одсто. Тренутно неколико крава не муземо због телади, али оне дневно дају између 180 и 200 литара млека. Међутим, у седам до десет дана бар једна крава добије маститис, а то млеко онда мора да се просипа. Слабије једну, доста пију воде, због чега су протеини и масноћа лошији - каже Милош Левајац.
Осим смањене количине млека, али и проблема са плодношћу, врућине могу довести и до температурног шока, па су фармери принуђени да се на разне начине довојају како би расхладили животиње.
- Дешавало се да и стока колабира, као и људи на овим врућинама. Некад узмем и попрскам их хладном водом и тако их расхлађујем - објашњава Левајац.
Ветеринар бресничке станице "Ветеринарија" Миленко Станишић каже да у врелим данима једна крава може дневно да попије и до 150 литара воде.
- Због врућине музне краве дају од 30, па чак и до 50 одсто млека мање - објашњава Станишић.
Ветеринари фармерима саветују да проветравају штале, да обезбеде доста свеже воде, али и да избегавају храњење стоке у најтоплијем делу дана.
- Фармерима саветујемо да убаце вентилаторе у штале, који ће појачати струјање ваздуха, али исто тако да обезбеде доста свеже пијаће воде. Важно је и избегавати храњење животиња у подне кад су највеће врућине, већ то треба чинити ујутру или увече због бољег преживања - каже Станишић и напомиње да се квашење не препоручује, јер се на тај начин повећава влажност ваздуха.
Пољопривредни, иначе, кажу да је оптимална температура за млечне краве између 10 и 15 степени.