ОПАСНЕ ХЕМИКАЛИЈЕ уз воду и сокове: Пластична амбалажа ШТЕТНА за ЗДРАВЉЕ, посебно она са ОВОМ ознаком
Сва пластична амбалажа мора имати ознаку која показује од каквих хемикалија је направљена
Сваки пут када користите напитке или храну из пластичне амбалаже угрожавате здравље. Зато Европска унија планира да промени своје правилнике о квалитету воде како би спречила нове могуће опасности по здравље и ограничила пластичан отпад, тако што ће одрвраћати људе да пју флаширану воду. Да бисте знали шта уносите у себе, потребно је да разумете ознаке које се налазе на пластичној амбалажи.
Прочитајте и:
На свакој пластичној боци мора да постоји ознака од каквог материјала је направљена. Постоји неколико таквих ознака, а по свакој ћете знати колико је штетна по ваше здравље.
Наиме, пластика од које је израђена флаша, у воду или сок може испуштати разне хемикалије, које су врло штетне за здравље као и за хормонску равнотежу у телу.
Први смо у Европи по геотермалним водама, али их не користимо
Сва пластична амбалажа мора имати ознаку која показује од каквих хемикалија је направљена. Ради се о малој троугластој ознаци унутар које је број, а испод су слова. Пронађите ознаку на пластичној амбалажи и погледајте шта то значи за ваше здравље.
ПЕТ је једна од најчешће коришћених пластичних маса у потрошачким производима, а налази се у већини боца за воду и безалкохолна пића. Намењен је за једнократну употребу јер вишеструко коришћење повећава ризик од настанка и развоја бактерија. Боце од овог материјала могу да садрже тешке метале и хемикалије које утичу на хормонску равнотежу. ПЕТ амбалажу је тешко дезинфиковати, а правилно чишћење захтева штетне хемикалије. Вода и сокови који се продају на нашем тржишту углавном се продају у овој амбалажи.
ХДПЕ је крута пластика која се користи за боце од млека, разних детерџената, уља, играчака и неких пластичних торби. Ова врста пластике практично не излучује хемикалије. Стручњаци препоручују одабир боца с овим знаком код куповине воде јер су, вероватно, најсигурније и садрже најчистију воду у односу на остале на тржишту. Међутим, на нашем тржишту нема баш много производа запакованих у ову врсту амбалаже.
Потрага вредна неколико хиљада евра: Откривено благо Засавице
Ово је још једна бела, обојена или прозирна пластика која се користи као амбалажа сирупа, јогурта и слично. Тврда је и лагана и има одличне квалитете кад је отпорност на топлоту у питању. Ако је загревате, неће се топити. Људи је користе и као заштитну баријеру против влаге, масти и хемикалија.
Полистирен је јефтина, лагана пластика за широке намене. Најчешће се користи за израду једнократних чаша од стиропора, преклопних посуда за храну која се доставља из ресторана, амбалаже за јаја и пластичног прибора за јело. Ова пластика ослобађа неке канцерогене материје при загравању (на primmer, врућа храна коју наручите иде у њу или кувано вино, чај...), а и неприкладна је за дуготрајно чување хране и пића у њој.
Често се користи у производњи спортских боца с водом и посуда у које се ставља храна. Ово је најопаснија пластика на коју ћете наићи. Протоколи за њу нису стандардизовани кад се ради о поновној употреби и рециклажи. Постоји опасност да хемикалије из ње улазе у храну и пиће.