Ова земља је "нова Немачка": Прошла је кроз велике друштвене и политичке промене
Данас је Пољска међу 10 највећих економија Европе
Државно контролисану економију заменила је тржишна и Пољска је отада удвостручила реални БДП, од 1992. има непрекидан раст који није прекинут чак ни у последњој глобалној кризи, када су и најјаче светске економије потонуле у рецесију па је многи данас гледају као "нову Немачку", будућег покретача европске економије.
Прочитајте и:
Та трансформација, као и у другим сличним земљама, није ишла глатко и безболно јер је прелазак на тржишну економију и конкуренцију показао да су део компанија и неки цели сектори неодрживи. Но врло брзо, само неколико година након промене начина функционисања економије и приватизације, кренуо је незаустављиви раст који траје још и данас.
Пољска економија и пре кризе 2008. године била је једна од најбрже растућих, с просечним растом у раздобљу од 1991. до 2008. 4,6 одсто. Пољаке криза није зауставила, били су једина земља ЕУ која је избегла рецесију а да су и даље имали просечне стопе раста око три одсто. Земља која је деценијама била у запећку, сада је на путу да постане нови "мотор" Европе, пише Index.
На врхунцу глобалне рецесије, 2009. економија ЕУ пала је 4,5%, док је у Пољској расла 1,6%. Крајем 2013. ЕУ се вратио на преткризне нивое, док је пољска економија у том раздобљу кумулативно порасла 16 %.
Данас је Пољска међу 10 највећих економија Европе, пре свега захваљујући снажном приватном сектору. Тржишне реформе довеле су приватни сектор у доминантан положај и он сада има 80-постотни удео у извозу и запошљавању у бруто доданој вредности. Због тога, приватни сектор могао је да апсорбује вишак радника у мање продуктивним подручјима јавног сектора и имао је важну улогу у стабилизацији економије и друштва код спровођења реформи.
Пољски модел развоја базирао се на повећању продуктивности, динамичном извозу, снажној унутрашњој потражњи с обзиром на то да су велико тржиште од скоро 40 милиона људи, а велику улогу у свему томе имале су и стране инвестиције и одлично искоришћавање ЕУ фондова.